X2Y2 ‘den OpenSea ‘ye “Vampir Saldırısı”

2022’nin üzerinden iki ay geçti ve şimdiden (en az) iki proje dünyanın en büyük NFT Marketi olan  OpenSea’den pazar payı alma konusunda kararlı. Opensea en son  13,3 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşmıştı.

Özellikle kripto sektöründeki birçok kişi, OpenSea’nin açık bir protokol yerine merkezi bir şirket olarak faaliyet gösterme kararını eleştirdi. Bu, LookRare ve daha yakın zamanda x2y2 gibi topluluğa ait NFT pazaryerlerinin ortaya çıkmasına neden oldu .

Bu protokollerin her ikisi de OpenSea kullanıcılarının tokenlerini havaya bırakarak ve OpenSea’den likiditeyi emmek amacıyla pazarlarında ticareti teşvik ederek “Vampir Saldırıları” gerçekleştirdi.

Bu terim UNI tokeninin piyasaya sürülmesinden önce SushiSwap’ın Uniswap çatalını takip etmesiyle ortaya çıktı.

Günlük Hacimde 100 Milyon Doların üzerinde –  x2y2 pazarının yerel tokeni, Uniswap v2’de en çok işlem gören havuz oldu ve v3’teki iki ETH-stablecoin havuzunun arkasında kaldı

  • Pazar, Ocak 2022’den önce OpenSea’de işlem yapan 860.000’den fazla kullanıcıya toplam X2Y2 arzının %12’sini havadan düşürdü
  • Token arzının %65’i stake ödüllerine ayrıldı ve şu anda %7,000 APY’nin üzerinde stake yapanlara verildi.
  • Yüksek ödüller ve geniş dağıtım göz önüne alındığında, X2Y2’nin bu hafta DEX’lerde en çok işlem gören tokenlerden biri olması şaşırtıcı değil.

Bu arada, orijinal vampir saldırısı LookRare, işlem hacimlerinde ve yerel tokeninin fiyatında keskin bir düşüş kaydetti. LookRare yalnız değildi, çünkü OpenSea’nin hacmi de bu ay daha az da olsa düştü.

%33 Düşüş –  OpenSea’deki 7 günlük ortalama hacim 1 Şubat’ta 210 milyon dolardan 17 Şubat’ta 141 milyon dolara düştü

  • NFT piyasaları daha önce, ETH veya diğer katman 1 varlıklarının sahipleri, değer kazandıktan sonra varlıklarının bir kısmını harcamaya daha istekli oldukları için, muhtemelen bir servet etkisi nedeniyle, diğer kripto tokenlerinden sonra gecikmeli zirvelere tanık olmuştu.
  • Hacimdeki son düşüş , fiyatlardaki daha fazla düşüşün ortasında servet etkileri azaldığından vampir saldırılarından ziyade piyasa güçlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: