WhatsApp (Facebook) Kripto Para Transferini Deniyor

Eski adıyla Facebook yeni adıyla Meta her geçen gün kabuk değiştirmeye devam ediyor. Son gelişme olarak dünyanın en çok kullanılan mobil uygulamalarından biri olan WhatsApp pilot uygulama olarak Amerika’lı kullanıcılarına kripto para transferi deniyor. Facebook, Microsoft, Roblox ve Epic gibi şirketler milyarlarca dolarlık yatırım planlarıyla gündeme geliyor. Metaverse, artık gelecekte yaşamımız olarak görülüyor.

İsim değişikliği ile niyetini ciddi bir şekilde belli eden Facebook, Metaverse’e çok ciddi yatırımlar yaptı. Mark Zuckerberg isim değişikliğini duyurduğu videoda sanal dünyaların hayatımıza neler katacağını göstermeye çalıştı. Facebook Connect Konferansı’nda Facebook’un odak noktasının artık metaverse’ü hayata geçirmek olacağını açıklayan Zuckerberg, “Metaverse, bazen üç boyutlu dünyayı kapsayarak bazen de fiziksel dünyada var olarak günümüzün çevrimiçi sosyal deneyimlerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkacak” dedi. Metaverse’ün sosyal teknolojilerin uzun yolculuğundaki bir sonraki evrim olarak değerlendiren Facebook, “Bu dünya, şirketimiz için de yeni bir sayfa açıyor. Artık Facebook, sosyal teknolojide bir sonraki evrimi oluşturmaya yardımcı olmak için 2D ekranların ötesine, AR ve VR gibi sürükleyici deneyimlere doğru ilerliyor. Facebook şirketi artık bir metaverse şirketi” açıklaması yaptı.

Whatsapp  içindeki kripto para transferi çatı şirketi Meta’nın dijital cüzdan geliştiricisi Novi tarafından sağlanacak. Novi’nin yöneticisi Stephane Kasriel tarafından duyurulan habere ek olarak WhatsApp’ın yöneticisi Will Cathcart da Twitter’da yaptığı paylaşımda Novi’nin insanlara anında, güvenli ve ücretsiz olarak kripto para transferi yapmasına yardım edeceğini yazdı.

Uygulama içerisindeki kripto para transferi bir ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto para olan Pax Dolar $USDP ile yapılacak. Novi’nin websitesinde yer alan bilgilere göre, para transferi özelliği tıpkı fotoğraf, konum ve döküman gönderimi gibi çalışacak. Şu anda sadece İngilizce ve İspanyolca dillerinde hizmete sunulan pilot özellikte WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliği korunmakla birlikte  para göndermek ya da almak için herhangi bir ücret kesintisi olmayacağı belirtiliyor.

Bu yarışta tabi ki Facebook yalnız değil. Bir çok firma her geçen gün Metaverse yatırımları açıklıyor. Giyim sektöründen oyunlara, sanatçılardan teknoloji şirketlerine kadar çok geniş bir yelpazede her geçen gün yatırımlar açıklanıyor. Hatta Meta’dan ayrılan 4 çalışanının kurduğu Mysten Labs‘e bile önde gelen yatırım firmaları Alameda Research ve a16z‘den çok ciddi yatırımlar yapıldı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: