Vodafone’dan Dünyanın İlk NFT SMS’i: “Mutlu Yıllar”

İngiliz telekom devi Vodafone, 21 Aralık’ta dünyanın ilk NFT formundaki SMS’ni açık artırmaya çıkarmayı planladığını belirtti. SMS’in içeriği “Merry Christmas”, yani “Mutlu Noeller”. Bu SMS, 29 yıl önce 3 Aralık 1992’de Vodafone ağı üzerinden gönderilmiş ve o sırada bir çalışanı Richard Jarvis tarafından teslim alınmıştı. Bu tarihi SMS, Fransa’daki Aguttes Müzayede Evi’nin yürüttüğü tek seferlik bir satışta NFT olarak açık artırmaya çıkarılacak. Vodafone, açık artırmadan gelen kazancı, yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanlara yardım etmek amacıyla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BM Mülteci Ajansı)’na bağışlayacak.

Vodafone’un NFT SMS’i satışı önümüzdeki 21 Aralık Salı günü, katılımcıların Ethereum kullanarak teklif verebilecekleri online bir açık artırmayla gerçekleşecek. En yüksek teklifi veren kişi, dünyanın ilk SMS’ini iletmek için kullanılan iletişim protokülünün özel mülkiyetine sahip olacak. SMS’in bir diğer önemi de diğer operatörlerin Vodefone’un SMS gönderme ve ulaşma yeteneğine erişmesi tam 9 yıl sürmesi.

Dünyanın ilk SMS’ini basmaya yönelik bu adım, NFT’nin geçmişi tokenize etme ve dijital olarak koruma özelliğinin bir örneğidir.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: