Vitalik Buterin, ETH 2.0 için ‘oyun sonu’ yol haritasını özetledi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Eth2.0 için “makul bir yol haritası” vizyonunu özetledi ve sansür direnci için yüksek standartları karşılarken ölçeklenebilirliğini artırabileceği bir gelecek sundu.

“Endgame” başlıklı pazartesi günkü gönderisinde Buterin, ortalama büyük blockchain’in – çok yüksek blok frekansı, yüksek blok boyutu ve saniyede binlerce işlemle tanımlanan – hala yeterince güvenilmez ve sansüre dayanıklı olarak kabul edilebileceğine dair bir düşünce deneyi sundu. Bu ölçeklenebilirlik düzeyi için bariz denge, blok üretiminin merkezileştirilmesidir. Buterin’in çözümleri, blog yazısında sunulduğu gibi, merkezileşme sorununu ele almaz, ancak yine de uygulama için bir yol haritası sağlar.

Çözümlerle ilgili olarak Buterin, dağıtılmış blok doğrulaması gerçekleştirmek için “düşük kaynak gereksinimlerine sahip ikinci bir staking katmanı” önerdi; “kullanıcıların doğrudan (ve ucuza) blok geçerliliğini kontrol etmelerine izin vermek için dolandırıcılığa dayanıklı veya ZK-SNARKS’yi tanıtın”; ve “kullanıcıların engelleme kullanılabilirliğini kontrol etmelerine [ve] sansürü önlemek için ikincil işlem kanalları eklemelerine izin vermek için veri kullanılabilirliği örneklemesi ekleyin.”

Buterin, bu güncellemelerle “Blok üretiminin hala merkezileştiği, ancak blok doğrulamanın güvenilmez ve son derece merkeziyetsiz olduğu ve özel sansür karşıtı büyünün blok üreticilerinin sansür yapmasını engellediği bir zincir elde ediyoruz.” dedi.

Buterin, blok üretiminin, ana Ethereum zincirinin dışındaki işlemleri yürüten Layer-2 (katman iki) çözümleri olan “toplamaların” uygulanmasıyla bile merkezi kalacağını belirtti. Oysa Buterin, Ekim 2020’de Ethereum için toplama merkezli bir yol haritası sunmuştu.

“Ethereum aktivitesinin çoğuna yakın bir yerde tek bir toplama başarılı olamaz. Bunun yerine, hepsi saniyede birkaç yüz işlemle üst üste çıkıyor.” dedi. Toplamaların dağıtılmış blok üretimine katkıda bulunabileceği görünse de, etki alanları arası maksimum çıkarılabilir gelir veya MEV olasılığı nedeniyle merkeziyetsizlik uzun sürmeyebilir. Adından da anlaşılacağı gibi MEV, standart blok ödülleri ve gaz ücretlerini aşan blok üretiminden kazanabilecek maksimum değer miktarını ifade eder.

Ayrıca Buterin, ağın ölçeklenebilirliğine giden yoldan bağımsız olarak blok üretiminin merkezileşme olasılığının yüksek olduğu sonucuna vardı. Ethereum’un toplama merkezli yol haritasının avantajının tüm vadeli işlemlere açık olması olduğunu söyledi.

Ethereum’u çevreleyen heyecan, protokolün uzun bir süredir Proof of Stake sisteme geçişine yani ilk başladığı Kasım 2020’den bu yana artıyor. ETH’yi deflasyonel bir varlık olma yoluna sokmuş Londra hard fork’u bu yılın Ağustos ayında hayata geçirilmişti. Hard fork, ağın ücret piyasasında reform yapmayı amaçlayan EIP-1559’u tanıttı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: