Unreal Finance Testneti Nasıl Yapılır?

Testnet Nedir?

Projelerin uygulamaları veya platformlarını kullanmak için oluşturdukları ağlara denir. Bu ağlar üzerinden kendi platformlarını test ederek, olası hataları ve sistem içi boşlukları tespit ederek, gerçek zamanlı uygulamaya geçmeden önce hatalarını düzelttikleri etkinliklere denir. 

Testnet Nasıl Yapılır?

Testnetler karlı işler midir? Yada bunlardan para kazanılır mı? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Özellikle iyi projelerin yayınladıkları testnetler ödül dağıtıyorlar. 2020 yılında hayatımıza giren UNISWAP testnet yaptığı günler de testnete katılanara 400 UNI token dağıtmıştı. MINA Protokol kendi testnetine katılanlara kişi başı 25.000 MINA dağıtımı gerçekleştirdi. Bunlara sadece bir iki örnek, daha binlercesi mevcut bu nedenle siz ağları, platformları kullanmaya bakın, Airdrop ve ödül kısmı arkasından gelecektir. Burada hedefiniz Airdrop veya ödül kazanmaktan ziyade yeni ürünleri ve platformları kullanmaya odaklanmak olursa  daha fazlasını alacağınıza emin olabilirsiniz.
Sözü fazla uzatmadan hadi testnetimize başlayalım

Testnete başlamadan önce öncelikle bir Metamask cüzdana ihtiyacımız var. Metamask cüzdan ile ilgili bir şey bilmiyorsan meraklanma! Buradan girerek hem kurulum, hemde diğer tüm detayları öğrenebilirsiniz. Şimdi geldik testnet ağımızı eklemeye aşağıda görsellerini ekledik, öncelikle ayarlar kısmına basıyoruz, oradan gelişmiş sekmesıne geliyoruz. sonrasında Test ağlarını göster sekmesini aktif ettiğinizde “Kovan Test Ağı” aktif hale gelmiş oluyor.

Test tokenlerini nasıl alıyoruz?

Ağımızı kurduk, ama içerisinde token yok. Şimdi onları almaya geldi, Unutmayın! test ağı da olsa, hangi ağı kullanıyorsanız onun ana coini (bu test için Ethereum ağı yani ETH) bize lazım onu almak için buradan gidip cüzdanımızı bağlıyoruz ve ETH’larımızı alıyoruz. Burada verdiği 0,10 ETH bize yeterli olacaktır. Yapacağımız testnet için komisyonlar ETH ile olacağından lazım olacak. Eğer ki burada sistemde arıza var ve alamıyorsanız, Google “Kovan Test Network Faucet” yazın çıkan birçok siteden da test coinlerini alabilirsiniz. Detaylar için aşağıya görsellerini bırakıyoruz.

İşlemler için ETH tamam. Bize platformda kullanacağımız DAI token lazım. Onun içinde AAVE platformuna gidiyoruz. AAVE ile ilgili olarak ne olduğunu merak ediyorsanız? Buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. AAVE’nin test ağında bize lazım olan tokenleri alacağız. Bu testnet için bize DAI lazım onun için buradan AAVE gidiyoruz. Aşağıdaki görsellerdeki gibi cüzdanımızı bağlayıp test tokenlerimizi alıyoruz.

Unreal Finance Testneti

Bizimde ilk turundan beri yatırımcısı olduğumuz, Unreal Finance testneti artık hazırız. Tüm cephaneyi ekledik, test için gerekli ETH ve DAI cüzdanımızda mevcut. Testnet için buradan siteye gidiyoruz.  Sağ üstten cüzdanımız bağlıyor. DEPOSIT kısmında ALL PROTOCOLSS ve AAVE bölümlerinde, işlemleri yapmaya başlayacağız, Tüm işlemlerde miktar önemsiz, bu kısımda istediğiniz miktar yazabilirsiniz. İşlemler sırasıyla önce Approve, sonra Deposit diyerek işlemleri cüzdanımızda onaylıyoruz. Bu şekilde ilk kısmı tamamlamış olduk. Aşağıda görsellerini de paylaştık.

Testnetin ikinci kısmı olan POOL kısmına geldik burada da aşağıda bulunan görseldeki gibi Buy-Sell-Add Liquidity-Remove Liquidity kısımları çıkıyor bunların hepsini yapıyoruz. Likidite  eklerken tek parite olan DAI ile uOaDAI tokeni birleştiriyoruz. Artık birçok platformda, stabil coinleri bu şekilde farklı isimlerle görmeye başlıyoruz. DAI’den bir farklı yok. Bu kısımda da Aprove ve Deposit kısımları geçerli hepsini yapıyoruz.

Son bölümde Portfolio kısmına geçiyoruz, burada da aşağıda bulunan görseldeki gibi işlemleri ve likidite eklediğimiz kısımları görüyoruz. Burada Add ve Remove kısımlarını kullanarak ikinci kısımda yaptığımız işlemleri bu bölümden ulaşarak tekrar yapalım. 

Gördüğünüz gibi oldukça basit bir testnet gerçekleştirmiş olduk. Burada amaç platformu kullanmak ve varsa eksikliğini ekibe bildirmek. Bu nedenle platform ve sitedeki tüm butonlara basın. Her yerini kurcalayın, gördüğünüz eksik olursa ekibe bildirin. Unutmayın! bunların hepsi size ödül olarak dönecektir. Bu testneti en az 3-4 kere yapın. 

Bol kazançlar dileriz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: