Ülkeyi Telefondan Yönetiyor!

El Salvador başkanı, ülke için “telefonundan” Bitcoin alıp sattığını açıkladı

Dünya’nın ilk Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul eden Orta Amerika’nın Bitcoin dostu ülkesi El Salvador’un devlet başkanı, mizah anlayışıyla kripto topluluğundan ilgi görmeye devam ediyor. 7 Eylül 2021’den bugüne BTC’yi ulusal para birimi olarak kullanmaya başlayan ülke, çalkantılı ve düşüş yaşanan o günlerde o zamandan düzenli olarak alım yapıyor.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 4 Aralık Cuma günü Bitcoin fiyatındaki yüzde 21 düşüşü alım fırsatı olarak kullandıklarını ve saat 8:19’da 48.670 dolardan 150 adet BTC aldığını duyurdu. El Salvador’un BTC rezervi son alım ile 1.270 BTC’yi geçerken, Bitcoin fiyatı düşmeye devam etti ve yalnızca dakikalar sonra 42 bin doların da altına geriledi.

Bitcoin bu ani çakılmadan birkaç dakika sonra yeniden 47 bin doların üzerine yükselirken, Bukele kaçan alım fırsatıyla ilişkili üzüntüsünü “Lanet olası dibi 7 dakikayla kaçırdım.” diye dile getirdi:

Kripto topluluğun bir üyesi, yukarıdaki twiti alıntılayarak “Sizce ülke için dizüstü bilgisayarından alım satım yapıyor mudur?” diye sordu. Başkan Bukele ise soruyu işlemleri “Telefondan” yaptığı cevabını verdi.

El Salvador, Bitcoin ile ilgili girişimleri sadece ulusal para birimi olarak kabul etmekten fazlasını gerçekleştiriyor. Kasım ayının başında “Yeni Okulum” projesini duyurmuştu. Proje kapsamında Bitcoin’den elde edilen gelirler, yerel halka arasında kripto para eğitiminin yaygınlaşmasına yardımcı olacak toplamda 400 Bitcoin okulunun inşası için kullanılacak. Hatta 400 okuldan ilk 20’sinin inşaatına başlandı bile.

El Salvador, kasım sonunda düzenlenen Bitcoin Haftası konferansında BTC tahvillerinden elde edilen gelir ile bir Bitcoin Şehri planladığını belirtmişti. Tahvillerden elde edilecek gelir ile şehrin finansmanı sağlanacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: