Testnet Nedir?

TestNet ya da Test Ağı ifadesi blokzincir geliştiricileri tarafından test amacıyla kullanılmak üzere oluşturulmuş, MainNet’e (Ana Ağa) geçmeden önce bir alternatif niteliği taşıyan blok zincirleri ifade etmektedir. Kısaca, test için kullanılacak alternatif bir blok zinciridir. Geliştiriciler bu ağda MainNet’e geçmeden önce ağın tüm özelliklerini deneyebilmekte, ağın çalışabilirliğini test etmekte ve ortaya çıkması muhtemel çeşitli hataları önceden gözlemleyebilmektedir. Bu sayede ana ağda, yaşandığında geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkaracak tüm problemler test ağı aşamasında görülmüş olacaktır. Bu test ağında gerçekleştirilen işlemler hiçbir şekilde ana ağa yansımamaktadır.

Testnet paraları gerçek paralardan farklıdır ve testnet paralarının herhangi bir parasal değeri yoktur. Bu, uygulama geliştiricilerinin veya testçilerinin değerli madeni paraları kullanmak zorunda kalmadan deney yapmalarını sağlar. Geliştiriciler ve testnet kullanıcıları bu ağda diledikleri bakiye ile işlem yapabilir ve ağın tüm özelliklerini deneyebilir. Bu açıdan test ağı geliştiriciler için herhangi bir sermaye kaybetme riski olmadan, tüm hataları ve sorunları gözlemleyebilecekleri aşamadır. Çoğu proje ana ağa geçmeden önce testnetini kullanan kullanıcılara, projenin resmi kripto paralarını airdrop ile dağıtmaktadır. Bu ödül sistemi kullanıcıları, projeyi en iyi şekilde test etmeye teşvik etmektedir.

En nihayetinde, Testnet;

  • Performanslarını etkileme riski olmadan kripto para protokollerindeki yeni uygulamalarını test etmeye
  • Geliştiricilerin uygulamalara ücretsiz olarak protokoller eklemesine
  • Kullanıcıların test karşılığında airdrop kazanmalarına olanak verir.

Testnet nasıl yapılır?

Her hangi bir projeyi ana ağına geçmeden önce test etmek için, ilk olarak proje ekibi tarafından bazı bilgilerin paylaşılması gerekmektedir. Bu bilgiler; testnet hangi üzerinde çalışıyor, hangi kripto paralar ile test ediliyor ve hangi uygulama üzerinde test gerçekleştirilecek gibidir. Elde edilecek bilgiler ile test ağı, o ağı kullanmaya olanak sağlayan sıcak cüzdan üzerine kurulur ve projenin uygulamasına test ağının kurulduğu sıcak cüzdan ile bağlanılır. Sonrasında cüzdandaki test paraları kullanılarak, uygulama her özelliğiyle test edilir, varsa hatalar proje ekibine bildirilir.

Testnet ve Mainnet arasındaki fark nedir?

Testnet (değeri yoktur, sadece test için kullanılır) ve Mainnet (nakit değeri vardır) arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu adrese bakmaktır. Tüm bitcoin test ağı adresleri bir m veya n ile başlar. Bitcoin livenet adreslerinin tümü 1 veya 3 veya bc1 ile başlar ve Bitcoin Cash adresleri bitcoincash: ve p veya q ile başlar. Bitcoin Cash test ağı adresleri bchtest: ile başlar. Livenet bitcoin adresine testnet bitcoin göndermek veya bir testnet adresine livenet bitcoin göndermek mümkün değildir. Ethereum ve Ripple için adres biçimleri değişmez. Bu da bir adresin testnet mi yoksa mainnet mi olduğunu anlamanın bir yolu olmadığı anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: