TERRA Station Wallet Cüzdan Kurulum ve Kullanımı

Terra Nedir ? Terra Ağı Nedir?

Terraforms Lab firması tarafından kripto para birimlerine ve uygulamalarına güç sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir blokzincir çözümdür. Terra blokzincirin en büyük amacı büyük bankalardan ve fintech uygulama üreticilerinden bağımsız bir dijital finansal sistem oluşturmak ve günlük hayata kredi kartı gibi Chai adı verilen bu ödeme sistemini entegre etmek.

Terra ağında bulunan stable – stabil coinin adı UST’dir. UST coin diğer rakiplerinin aksine üretilmesi veya yakılması LUNA coine endekslidir. Yeni UST üretimi için LUNA token yakılmak zorundadır.

Terra ağında en çok kullanılan 2 projeden de sizleri bilgilendirmiş olalım.

Terra ağı üzerinde yüksek getiri elde etmek amacıyla Anchor uygulaması kullanılabilir. Anchor uygulaması ile Terra ağında likidite yaratabilir ve pasif gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca Mirror uygulaması ile de “tokenize edilmiş” yapay Microsoft, Apple, Google gibi şirketlerin hisselerine sahip olabilirsiniz. Bu hisseleri satın aldıktan sonra stake ederek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Şimdi geçelim cüzdan yüklemesine.

Terra Station Wallet – Terra Cüzdan Nedir?

Hem IOS hem Android uygulamalarını da bulabileceğiniz Terra Station – Terra Wallet ile ilgili bu yazıda sizlere Google Chrome ‘a eklenme işlemlerini sırasıyla göstereceğiz. Türkçe dil desteği henüz yoktur. O yüzden adımları dikkatlice takip etmenizi öneririz.

Aldatmaca veya sahte sitelere girmenizi engellemek için sizlere aşağıda TERRA Station linkini hazırladık.

Terra Station Google Chrome Eklentisi İçin Tıklayınız! 

 

1.ADIM: Açılan sayfanın sağ üstünde bulunan “Chrome’a Ekle” butonuna basıyoruz.

2.ADIM: Açılan pop-up pencerede “Uzantıyı Ekle” seçeneğini seçiyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. 

3.ADIM: Eklenti yüklendikten sonra ekranın sağ üstünde önce “Puzzle” simgesine sonra “Pin” simgesi ile ataçlayarak eklentiyi sürekli ulaşabilecek şekilde sabitleyebilirsiniz.

4.ADIM: Bir önceki adımda sabitlediğimiz Terra Station imgesine tıklıyoruz ve açılan pencerede ” New Wallet – Yeni Cüzdan ” seçeneğini seçiyoruz.

Diğer seçenekler eğer mevcut bir Terra Station cüzdanınız varsa ona ulaşmanıza yarayacak adımları içerir. Ayrıca soğuk cüzdanınızı da bağlayabilir ve gönder al yapabilirsiniz. Biz en üstteki seçenek ile devam ediyoruz.

5.ADIM: Bizlere yeni kurmak istediğimiz Terra cüzdan ile ilgili bir isim ve şifre belirleyebileceğimiz panel karşılıyor. Dilediğiniz bilgileri girdikten sonra çok önemli bir adıma geliyoruz. İlerlemeden hemen önce panelin orta bölümünde “24 Kelimeli Kurtarma İfadesi” bulunmakta. Bu kelimeleri şimdi notpad’de sayfasına kaydedin çünkü bir sonraki adımda lazım olacak.

24 Kelimeli Kurtarma İfadesinde yer alan kelimeleri asla kaybetmeyin; kimseyle paylaşmayın. Bu kelimeler sizin cüzdana ulaşmanızı sağlayacak olan bir nevi şifrenizdir. Bu kelimeler ne zaman ihtiyacımız olacak şifre yazdık dediğinizi duyar gibiyiz. Başka bir bilgisayarda veya format attığınızda tekrar kendi cüzdanınıza ulaşmanıza yarayacak. Aksi halde cüzdanınıza asla ulaşamazsınız ve kimse de size yardımcı olamaz. Bu kelimeleri hacklenme riskine karşı sanal ortamda saklamamanızı öneriyoruz. Bu kelimeleri sırasıyla bir kağıda not alın ve saklayın. Panelde bulunan kutucuğu onayladığımızı bildiren boşluğu doldurup “Submit – Bildir” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

6.ADIM: Bu adımda yükleme adımları bizleri Kurtarma ifadenizi kaydedip kaydetmediğimizi test eden ufak bir sınava sokacak. Kurulum esnasında bize 8. ve 21. kelimeleri sordu. Şıklardan seçip ilerliyoruz.

7.ADIM: Cüzdanımız oluşturuldu. Artık Terra ağı üzerinde bir adrese sahibiz. Bu adres ile Terra ağı üzerinde dilediğiniz kişiden para alabilirsiniz. “Connect” seçeneğine tıklayarak cüzdanınıza ulaşabilirsiniz.

Ve cüzdanımıza kavuştuk.

Açılan ekranda cüzdan içeriğinizi göreceksiniz.

Karşınıza $LUNA ve $UST adında 2 coin çıkacaktır. Karıştırılmaması adına tekrar hatırlatalım, Terra ağının ana coini ve Gas Fee” için kullanılan coinin adı LUNA‘dır. Tether ile karıştırmayın UST Coin Terra ağının stabil coinidir. Rakipleri Tether, USDC gibi farklı ağlarda da yer alabilir.

Yukarıda yer alan cüzdan adresinizi dilediğiniz zaman kopyalabilir ve gönderebilirsiniz. Böylelikle insanlar sizlere kolayca token gönderebilir.

“Add tokens” seçeneği ile Terra Ağını kullanan farklı tokenlerini cüzdanınıza ekleyebilirsiniz. Her tokenin ağlar üzerinde bir kontrat adresi vardır. Coinmarketcap ve Coingecko gibi sitelerden bu token kontrat adreslerini almanızı öneririz. Birden çok ağda yer alan bir tokene sahip olmak isterseniz, Terra ağına özel kontrat adresini almanız gerekmekte olduğunu unutmayın.

Herkese Kazançlı, Güvenli ve Sağlıklı Günler Dileriz!

 

Metamask Kurulum Videomuz için tıklayınız!

Phantom Kurulum Videomuz için tıklayınız!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: