Terabethia Geliyor!

Terabethia zincirler arası protokol, Internet Computer ve Ethereum’u köprülüyor

Köprü sayesinde, Ethereum varlıklarındaki işlemler hem daha hızlı hem de daha düşük maliyetle yapılabilecek ve varlıklar zincir üzerinde depolanabilecek.

Internet Computer için çözümler sunan bir Web 3.0 geliştirme şirketi olan Psychedelic, çarşamba günü zincirler arası kontrat haberleşme protokolü olan Terabethia’yı kullanıma sundu. Kullanıcılar, Internet Computer blok zincirinde değiştirilebilir ve değiştirilemez tüm Ethereum tokenlerini kullanabilecek ve aynı zamanda Internet Computer’i Ethereum için ikinci katman ölçeklendirme çözümüne dönüştürecek.

Protokol, Ethereum’un tıkanıklığı ve yüksek gas ücreti sorunlarını çözmeye çalışıyor. Internet Computer, geliştiriciler tarafından uygulamaların veya sözleşmelerin çalışması için gereken gas’ı karşıladıkları bir “ters gas modeli” kullanıyor.

Internet Computer geliştiricisi Dfinity’nin kurucusu ve baş mühendisi Dominic Williams, Internet Computer ağının teknolojik kapasitesi sorulduğunda şunları söylemişti:

“Internet Computer oldukça hızlı. Örneğin Solana, hız açısından en yakın rakip olmasına rağmen, Internet Computer 250 milisaniyelik okuma ve 2 saniyelik yazma/güncelleme özellikleriyle yaklaşık yüzde 700 daha hızlı.”

Williams’a göre, Internet Computer veri saklama konusunda diğer zincirlerden çok daha etkili. Ethereum’un şu anda yıllık gigabyte başına veri saklama maliyeti 199 milyon dolar iken Internet Computer’da aynı depolama maliyeti yılda sadece 5,52 dolar. “Bu durum web hızında, sınırsız kapasiteyle çalışan merkeziyetsiz uygulamalara izin veriyor” dedi.

Williams ayrıca, “sınırsız kapasite, NFT’lerin tamamen zincir üzerinde saklanabileceği anlamına geliyor” diye ekledi. Internet Computer’in, NFT’leri tamamen zincirin üzerinde depolayan tek blokchain olduğunu ve işlem ücretinin olmadığı tek seçeneceğin bu olduğunu iddia etti. Ayrıca NFT meta verilerinin, maliyet ve birçok blokchain’in ölçeklenmemesinden dolayı zincir dışı olarak düzenli şekilde depolandığını ekledi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: