Squid Token %75.000 Çıktı

Meme coin furyası tekrar başladı. Shiba Inu token, Dogecoin‘i geride bırakarak en değerli 9. coin oldu. Köpek tokenlerinden sonra kedi hatta hamster tokeni çıktı. İnsanlar araştırmadan, kulaktan dolma bilgilerle alımlar gerçekleştirdi. Böyle bir ortam ve piyasanın kıpır kıpır olduğu bir dönemde Netflix‘in son dönemde ortalığı kasıp kavuran dizisi Squid Game’in tokeni çıktığı iddia edildi. Hatta tokenin kurucularının iddiasına göre Netflix ile aralarında resmi bir anlaşmanın bile var olduğuydu. Firma ileri giderek, Coingecko ile anlaştıklarını belirtti. Coinmarketcap tokeni ŞÜPHELİ uyarısı ile olsa da listeledi. Anlayacağınız ortam hazırdı. Tokenin fiyatı bir anda %75.000 yükseldi. Evet doğru okudunuz. 100$ ile yatırım yapan biri parasını 750’ye katlamış yani 75.000$ kazanmıştı.

Yapılan pazarlama hilesi ile 26 Ekim’de 0,01$ olan $SQUID fiyatı, pazar günü 38$’ın üzerine kendini attı. Daha sonra 1 Kasım’da 90$’a sıçradı ve fiyatını 2.850$’ın üzerine çıkaran büyük bir yükseliş gerçekleşti. Karlı bir yatırım olmuş, herkesi memnun etmişti. Ancak bir sorun vardı. Karını realize etmek isteyen yatırımcılar tokenlerini satamadılar. Tokenin fiyatı 2.850$’dan bir anda 0,002$’a geriledi. Büyük çöküşün yaşandığı gün trader’lar, ellerindeki SQUID varlıklarını tek mevcut piyasa olan PancakeSwap adlı merkeziyetsiz borsa üzerinden satamadıklarından şikayetçi olmuşlardı. SQUID kurucuları savunmalarında, düşük talebe karşı token satışlarını engelleyen yenilikçi bir “anti-dump teknolojisi” kullandıklarını söylemişti. Kurucular daha sonra “Birileri projemizi hacklemeye çalıştı.  Squid Game geliştiricileri olarak dolandırıcılar yüzünden depresyondayız. Bu yüzden artık projede çalışmak istemiyoruz” mesajını yayınladı.

Ve en sonunda analistler acı gerçeği insanların gözüne soktu. Kurucuların Linkedin hesapları bulunmuyor ve twitter, discord ve telegram kanalları kapanmıştı. Token kurucuları toplanan parayı boşaltmış ve sırra kadem basmıştı. Yani Rugpull olmuştu. Peki uyaran olmamış mı? Olmuş. Coingecko sitesi kurucu ortağı Bobby Ong, projenin çok yüksek ihtimalle dolandırıcılık olduğunu belirtmiş. Ancak rüzgarı arkasına alan token sahipleri planlarını çoktan uygulamıştı.

Dip Not: Bir tokenin pahasını yaratıcılarının çalması işlemine “RugPull” denir.

Her zaman yapılan yatırımların planlı ve öz değerlendirmeli olması gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye eden veya aldığını iddia eden fenomenlere rağmen projesi bilinmeyen, kurucusu, ekibi belli olmayan, yeni kurulmuş ve özensiz ilerleyen süreçli tokenlere itibar edilmemelidir. Bu tokenlerle işlem yapmak, sitelerine Metamask cüzdan bağlamak hem çok tehlikelidir hem de yatırım olarak risklidir. Kendi araştırmanız ve kararınızla alım gerçekleştirin.

Sağlıklı, güvenli ve kazançlı günler dileriz!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: