Solana Ağı Durdu Mu?

WuBlockchain, “Ethereum katili”  Solana’nın  son 12 ayda dördüncü kez bir kez daha offline durumu geçtiğini bildirdi.

Solana topluluğunun telegram grubuna göre, ana ağdaki kesintinin ana nedeni DDoS saldırısı olabilir. Kullanıcılar, spam’in ağı aşırı yüklediğinden şüpheleniyor. DDoS saldırıları ağı tıkamak ve ağı boşa şişirmek anlamına gelen ve ani bir şekilde ağın kaldıramayacağı yükü bindirmek olarak tanımlanabilir. 

, 4 Ocak’ta saat TSİ ile 10:00’da işlevselliğini geri kazandı. Geliştiricilerin ağın işlem işleme yeteneklerini yeniden canlandırmak için herhangi bir önlem alıp almadıkları henüz belli değil.

“Ethereum  meraklıları” ve Ethereum’a alternatif meraklıları arasındaki sürekli rekabet nedeniyle , kullanıcılar geliştiricilerini Solana’nın istikrarlı işlevselliğini sürdürememekle suçluyor. Şimdilik Ethereum meraklıları haklı gibi görünüyor. 

Ağdaki en büyük DEX, merkezi olmayan borsalardan biri olan Raydium, ağın binlerce işlemi gerçekleştirememesi nedeniyle çevrimdışı olan bir likidite havuzu başlatma konusunda sorunlar yaşadı.

Eylül ayında, blok zinciri 400.000 TPS’ye ulaştıktan sonra çevrimdışı oldu. Yüksek tıkanıklık nedeniyle kendini çatalladı ve çöktü. Blok zincirini yeniden başlatmak için geliştiricilerin doğrulayıcı topluluğun yardımını kullanması gerekiyordu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: