Shib Token Neden Artıyor? İşte Detaylar!

Son 1 ayda yaklaşık %600 değerlenen ve Coinmarketcap‘e göre en değerli 13. kripto para olan Shiba Inu Token, gündemi yine işgal etmeye başladı. Dogecoin‘in en büyük rakibi olan bu meme coin herkesin ilgisini tekrar üstüne çekmeyi başardı. Türkiye’den de oldukça fazla yatırımcısı bulunan Shiba token Coinbase borsasına girerek ve çok yakın zamanda RobinHood borsasına girmesi söylentileri ile rallisine başlamıştı.

Shiba tokenin tutulması, sevilmesi ve takip edilmesinin en büyük etkenlerinden biri bol sıfırlı olması olabilir. İnsanlar sayıca fazla alabildiği tokenleri daha mı çok seviyor? Bu tartışılır. Ancak Shiba Token’in fiyatının artmasının ardında net bir gerçek var ki o da Burn yani Yakma Mekanizması.

$SHIB tokenin yakma mekanizması, Ethereum’da veya herhangi başka bir kripto parada bulunan yakma mekanizmalarından farklı olarak 2 özellik barındırıyor. Birincisi günlük yakım ve ikincisi Swap Listelemesi için yakım.

  1. Shiba token mekanizmasına göre her gün dolaşımdaki arzın %1‘i yakılıyor. Kripto para takipçisi Watcher.Guru’ya göre bugün 877 milyon adet $SHIB token yakıldı.
  2. ShibaSwap’ta listelenmek için, her trade çifti veya likidite havuzu, bir miktar $SHIB ve $LEASH token satın alması ve yakması gerekir.

Dip Bilgi: Daha önce,  SHIB tokeni piyasaya sürüldüğünde, tokenin toplam arzının %50’si Ethereum yaratıcı Vitalik Buterin’e gönderilmişti. Vitalik kendi arzının %90’ını yaktı ve %10’unu yaz aylarında Hindistan’da pandemi ile mücadele eden bir vakfa bağışlamıştı. Yaklaşık olarak toplamda 500 trilyon adet $SHIB token yakılmış diyebiliriz.

24 Ekim 2021 günü %16 yükseliş gerçekleştiren Shiba token adından bir süre daha bahsettirecek görünüyor. Gün içinde tüm zamanların en yüksek değeri olan 0,00044$ psikolojik barajını geçemese de yakım mekanizması sayesinde bu sınırı zorlayacağı kesin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: