OpenSea 2.2 milyon$ Değerinde NFT’leri Dondurdu

Dünyanın en büyük NFT marketi OpenSea, New York sanat galerisi operatörü olan Todd Kramer’ın 16 adet Bored Ape ve Mutant Ape NFT eserlerinin çalındığını bildirmesinin üzerine, duruma el koyarak NFT’leri dondurdu. Toplam değeri 2,28 Milyon$ olan eserler şu an Opensea’de satışa uygun değil.

Todd Kramer 1 Clonex, 7 Mutant Ape ve 8 adet Bored Ape Yacht Club NFT eserlerinin çalındığını bildirerek OpenSea’den yardım etmelerini istedi. Çağrıya kayıtsız kalmayan Opensea ekibi ilgili eserleri dondurdu. Çalıntı eserlerle ilgili satış yapılamayacak.

NFT’lerin dondurulması merkeziyetsizlik adına ne kadar uygun olduğu ise tartışmaya açıldı. Kripto varlıkların merkeziyetsizliğinin darbe aldığını ve anlamını yitirdiğini düşünenler fazla. Varlıklar üzerinde kimse müdahalede bulunmamalı diyen insanlar haklılar gibi. Bu sektörde herkes kendi güvenliğinden sorumlu olmak zorunda. Başkasını sorumlu tutmak veya emanet etmek son derece riskli ve geri döndürülemez durumlara yol açabilir.

Kramer daha sonrasında soğuk cüzdan temin ettiğini ve olaydan ders aldığını belirtti. Soğuk cüzdanlar, bir bilgisayara manuel olarak takılana kadar internete bağlanmayan ve ardından her işlemin fiziksel düğmeler kullanılarak onaylanması gereken bir kripto cüzdandır. Soğuk cüzdanlar, kripto varlıklarını güvence altına almak isteyen insanlar için sıcak cüzdanlara göre daha üstün bir koruma sağlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: