NFT Nedir, Nasıl Alınır?

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non-fungible token’dır. Türkçe karşılığı olarak değiştirilemez para-çip olarak düşünülebilir. Peki NFT’ler sadece dijital dünyada ve kripto paralar da mı karşımıza çıkıyor? Hayır. Aslında birçok alanda farklı şekillerde görebiliyoruz. Bunun en güzel örneği, TC. kimlik numaranız. Benzersiz bir numaradır ve size özel olarak üretilmiştir. Bunun dışında banka hesap numaranız, IBAN’dan farklı olarak her banka da size özel olarak üretilen hesap numarası ile hesabınızı kapatsanız bile daha sonrasında açtığınızda aynı hesap numaranızı alırsınız. IBAN numarası bulunduğunuz şube veya ile göre değişkenlik gösterir fakat hesap numaranız benzersizdir. Bunun gibi birçok farklı dijital dünyada NFT benzeri özellikler mevcuttur. Şu an için özellikle kripto paralar da NFT’ler dijital resimler, videolar için çok ön plana çıkmış durumda. Bu da onların inanılmaz seviyede popüler hale getirdi.

NFT Nasıl Yapılır?

Peki kripto para da NFT’ler nerelerde üretiliyor? Genellikle en popüler olanı Ethereum ağında ERC-721 protokolünü kullanarak üretilirler. Bunun dışında AVAX, Polygon ağında ve BSC ağında da NFT üretebilirsiniz. Bunun için basit bir kodlama ile size ait olan sanat eserleri dijitallerini, videoları, müzikleri NFT haline getirip satabilirsiniz. Bunun için çeşitli platformlar ile satış yapabileceğiniz gibi metamask, trust wallet gibi cüzdanlar ile direkt satışta gerçekleştirebilirsiniz. Ya da yarattığınız NFT’leri başkarına hediye edebilirsiniz. Bu konu da NFT’lerle ilgili olarak dünya da ve Türkiye’de birçok ünlü bu alanda faaliyet göstermeye başladı. Örneğin, Cem Yılmaz, Selçuk Erdem gibi sanatçılar, dünyaca ünlü birçok kişi NFT ürünler satmaya veya çıkartmaya başladı. Bu durumda pazarının büyümesine ve birçok farklı yerlerde tanınmasına neden oldu.

NFT özellikleri

Bir ürünü NFT yaptığınız zaman ondan bir tane de ya da yüz tane veya on bin tane de üretebilirsiniz. Bu üreten kişiye kalmış, ürettiğiniz koleksiyonun içerisine nadir parçalarda ekleyerek daha değerli hale getirebilirsiniz. Son dönemde bu alan giren Cem Yılmaz bazı NFT dijitallerine farklı seçeneklerde verdi, bir tane NFT’sini seçen kişi ömür boyu tüm gösterilerinde çift kişilik bilet hediye etti. Bunun gibi birçok etkinlik diğerlerinde de mevcut olduğu için insanların ilgilisi daha çok artmaya başladı. Twitter şuan test aşamasında olan bir uygulama başlattı. Aldığınız NFT resimlerinizi onaylı profil resmi yapmanızı sağlayacak altyapıyı geliştiriyor. Bu gibi durumlar, bizlere NFT’lerin daha çok gündemde kalacağını gösteriyor.

Ayrıca NFT’ler bu gibi durumlar dışında metaverse gibi yeni popülerleşen yapıların içinde de kullanılmaktadır. Ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz metaverse dünyasında NFT’lerin farklı özellikleri ve yenilikleri ile karşı karşıya kalacaksınız.

NFT coin nasıl alınır?

NFT’ler esasında yapıldıkları ağda birer token olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle hangi ağdan satışa çıkartıldı ise oradan gidip mintlemek yani gidip orada ilk başlangıç fiyatını vererek almak üzerine satış yöntemi uygulanmaktadır. Bunun için OpenSea, SuperRare, VIV3, Rarible, solanoart gibi sitelere giderek mintleyebilirsiniz. Bunun dışında kendi sitelerinde yapılmasına da izin verilmektedir. Bu şekilde NFT sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kripto para dünyasında blockchain tabanlı oyunlara giriş yapmak için ya da oradaki karakterlerinizi daha iyi hale getirmek için de NFT kartlar alabilirsiniz. Bu tip yöntemler NFT pazarını gittikçe büyümektedir.

NFT Satın almak?

NFT satın almak istiyorsanız, yukarıda saydığımız sitelerden metamask veya trustwallet cüzdanlarınızı bağlayarak alabilirsiniz. Metamask kurulumu hakkında bilginiz yok ise buradan detaylarını ulaşabilirsiniz.

İkinci bir yöntem olarak da projelerin sitelerinde ön satış gibi NFT’lerin önden belli ücretler karşılığı alınması sağlanıyor. Genellikle çok hızlı tükenmesine rağmen bu gibi ön satışlara da katılarak alabilirsiniz.

Peki, NFT fiyatları nasıl belirleniyor? Burada aslında önemli iki tane özellik var. Birincisi, nadirlik; bir NFT kart çıkartanlar tarafından belli özellikleri eklenerek satışa sunuluyor. Bu biraz da şans faktörü ile ilk aldığınız NFT’nin sonradan aktif hale gelmesi ile mümkün oluyor, Burada aslında kapalı zarf alıyorsunuz ve aktif hale geldiğinde söylenmiş olan nadir özelliklerden biri (bir takı, olabilir, yüzük olabilir aksesuar aldığınız resimde bulunan, veya arka planı olabilir.) sizin NFT kartınızda var ise, bu sizin nadir bir parçaya sahip olduğunuz anlamına gelir bu da elinizdeki NFT’nin çok iyi bir değere sahip olabileceği anlamına gelir. İkinci bir yöntem ise yukarıda kısaca değindiğim ünlülerin NFT’lerinde kartlara verdikleri ödüller v.b. durumlar ile gerçekleşebilir. Şöyle düşünün 200$ bedel ile aldığınız bir NFT kart size ömür boyu etkinlik bileti olarak dönüyor.

NFT Nasıl Yapılır?

Bu konu da öncelikle yapmak istediğiniz blockchain yapısını seçmek, ilk aşaması, en popüler NFT’ler sırasıyla Ethereum, Solano, Avax ve Polygon ağında yapılıyor. Kullanmak istediğiniz ağa karar verdikten sonra, OpenSea, SuperRare, VIV3, Rarible, solanoart gibi sitelerde metamask veya phantom cüzdanınız ile bağlanarak bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu konuda örnek olarak opensea kullanımı yazımızı inceleyebilirsiniz. Daha sonrasında oradaki bölümlerden komisyon ücretlerini ödeyerek  NFT yapmak istediğiniz dijitalinizi (bu resim olabilir, illüstrasyon olabilir, video olabilir, müzik parçası olabilir. ) 1 tane yada istediğiniz miktar kopyasını seçerek siteye ekliyorsunuz. İlk satış fiyatını belirledikten sonra koleksiyonunuzu yayınlamış oluyorsunuz. Artık isteyen sizin yayınlamış olduğunuz dijitalleri alma şansına sahip olacaktır. Aslında ürünlerini NFT haline getirmek bu kadar basit. Diğer yöntem ise bir yazılımcı ile komple yeniden yaratmak ve yayınlamak bu ilk yönteme göre daha zahmetli ve pahalı bir iştir.

Her iki yöntem içinde belli bir topluluğunuzun olması ve marketing dediğimiz, öncesinde NFT’leriniz duyrulması için çalışma yapmanız ve ödüller dağıtmanız NFT’leriniz daha çok satılmasına olanak sağlayacaktır.

NFT’ler nerelerde kullanılır?

İyi güzelde sadece iki maymun, yada karikatür işine mi yara bu NFT’ler? Aslında NFT kullanımı sınırsız. Şu an ön planda olan bu dijital resim vb. kısımlar, NFT ile bir araç ruhsatı yaratabilirsiniz, Dijital kimlik yaratabilirsiniz, Dijital imzanıza sahip olabilirsiniz, Dijital tapu yaratabilirsiniz. Normal dünyada bunların hepsi benzersiz öğelerdir ve size birçok bürokratik işlem sonrasında verilir. Bir araç aldığınızda ya da bir ev aldığınız birçok işlem yaparsınız ve size bir üzerinde benzersiz numara olan kağıt verilir. Bunun tamamını blok zincir üzerinde hiçbir aracıya ihtiyaç olmadan ve benzersiz numaralar ile sahip olabilir ve size ait olduğunu ispatlayabilirsiniz. Çünkü o benzersiz kart sizin cüzdanınızda olacak. Satmak istediğiniz de oradan belirlediğiniz fiyatı yazarak satılmasını ve değiş tokuşu gerçekleştirebileceksiniz. Hem zaman hem de birçok angarya işten tasarruf edebileceksiniz. Bu gibi birçok işlemde NFT’ler yakın gelecekte kullanılmaya başlayacaktır. Yani aslında iş iki maymun karakteri ya da muz resmi almak değil…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: