Neon Labs Solana’ya EVM Getiriyor!

Solana üzerinde Ethereum Virtual Machine (Ethereum Sanal Makine – EVM) geliştirici olan startup firması Neon Labs, özel yatırım toplama turunda 40 milyon dolarlık yatırım aldı. Neon Labs, fintech ve kripto para alanlarında birçok büyük yatırımı bulunan Jump Capital’ın liderlik ettiği özel yatırım turunda, dev yatırım şirketi Three Arrows Capital, Solana Capital, Rockaway Blockchain Fonu ve Ethereal Ventures gibi şirketler de yer aldı. Böylelikle EVM Solana üzerinde Aave gibi Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların çalışmasını kolaylaştıracak.

Neon Labs CEO’su Marina Guryeva, The Block’a yaptığı açıklamada yeni gelen sermaye ile ilk iş olarak 15 kişi olan ekiplerini 30’a yükseltmeyi plânladıklarını belirtti. Pazarlama ve iş geliştirme çalışanları arayan şirket aynı zamanda geliştiricileri de kadrosuna katmak istiyor. Gulyeva ayrıca Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların Solana ağında çok daha kolay çalışabilmesine olanak tanıyacak EVM’nin şu anda Solana’nın test ve gelişim ağı üzerinde çalıştığını ve ana ağa da en kısa süre içerisinde geçileceğini sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili konuşan Aave kurucusu Stani Kulechov, “Solana ekosistemine dahil olmak için Ethereum programlama dili olan Solidity akıllı kontratlarını kullanabilme durumu bizim için çok büyük önemde olacak ve adeta oyun değiştirici niteliği taşıyacak” dedi.

Ekim ayında, Near blok zincirinde EVM hesaplamasına izin vermeyi amaçlayan bir proje olan Aurora , 12 milyon dolar fon toplamıştı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: