NE HAFTAYDI BE!

Hafta içi hergün yayınladığımız Kripto para haberleri kuşağında sizlere sunduğumuz haberleri derledik.

 

Michael Saylor, Bitcoin’deki Düşüşün Nedenlerini Açıkladı

Her fırsatta Bitcoin’den vazgeçmeyeceğini belirten MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a göre düşüşün başlıca sebeplerinden biri stablecoinler ve tokenlerin menkul kıymet olup olmadıklarına ilişkin bir düzenleyici olmaması. 

Ayrıca Michael Saylor çapraz teminatlandırılmış çok sayıda tokenin Defi’lerde 20 kattan daha fazla kaldıraca kadar izin verilmesi fiyat hareketlerinin derinleşmesine sebep verdiğini belirtiyor.

https://dailyhodl.com/2022/01/22/heres-whats-behind-the-crypto-market-downturn-in-2022-according-to-microstrategy-ceo-michael-saylor/

 

Rusya’dan Kritik Hamle

Rusya Merkez Bankası, kripto para madenciliğinin ve ticaretinin yasaklanmasını önerdi. Rusya Merkez Bankası yayınladığı raporda kripto paraların terörün finansmanı ve diğer yasa dışı operasyonlarda kullanıldığı ve kripto para madenciliğinin enerji tüketimi ve Rusya’nın çevre planları için risk yarattığı kaydedildi.

https://www.theblockcrypto.com/linked/130980/russias-central-bank-calls-for-blanket-crypto-ban?utm_source=twitter&utm_medium=social

 

BlackRock Blokzinciri ve Teknoloji ETF’sine Başvurdu

10 Trilyon$ gibi müthiş bir fon yöneten ABD’li bankacılık devi BlackRock, yeni bir blokzinciri ve teknoloji ETsF’i için başvuruda bulundu. 

ETF’ler hisse senetlerinin, yatırım fonlarının veya tahvillerin özelliklerini ve potansiyel faydalarını birleştiren borsa yatırım fonu olarak tanımlanır. 

BlackRock’ın oluşturacağı fon blokzincir teknolojisi şirketleri, kripto para madenciliği, kripto para alım satımı ve borsaları, kripto madenciliği sistemleri şirketlerini takip eden bir endeksin performansını izleyecek.

https://fortune.com/2022/01/21/blackrock-ishares-blockchain-crypto-tech-etf/

 

FED, CBDC İçin Acele Etmiyor

ABD Merkez Bankası (FED), uzun süredir beklenen CBDC yani dijital merkez bankası parasının artılarını ve eksilerini içeren raporu geçtiğimiz hafta yayınladı.

Yayınladığı belgede resmi dijital para biriminin tüketicilere ve işletmelere potansiyel faydalar sunabileceği gibi potansiyel riskler de taşıdığını ve hangisinin ağır basacağının net olmadığını söyledi.

https://www.pusulafinans.com/fed-cbdc-icin-acele-etmiyor/

 

Deloitte: Spor NFT pazarı 2022’de 2 milyar dolara ulaşacak

Deloitte’ın 2022 yılı için hazırladığı Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon öngörüleri raporuna göre bu yıl dünya genelinde 4-5 milyon taraftarın NFT’lere sahip olacağı ve NFT pazarının bir önceki yıla oranla 2 katına çıkarak 2 milyar dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi. 

Pandemi döneminde gelirleri azalan spor ligleri, takımlar ve bireysel sporcular için bu NFT’ler önemli bir gelir kaynağı haline gelecek. 

NFT’ler taraftarla ilişkilerin geliştirilmesi konusunda da farklı fırsatlar sunacak. 

https://www.pusulafinans.com/2022de-2-milyar-ulasacak/

 

Soros’tan NFT yatırımı

NFT ve blokzincir inovasyon firması Animoca Brands, çıktığı yeni finansman turunda değerlemesini iki katından fazla artırarak 5 milyar dolara ulaştı. Firmanın yatırımcıları arasında ise Soros’un yatırım fonu da bulunuyor.

https://www.ledgerinsights.com/soros-funds-invests-in-animoca-brands-358m-funding-for-blockchain-games/

 

SEC Toplantısı Geldi Çattı

ABD Merkez Bankası’nın bu sene 3 ya da 4 kez faiz artırımında bulunacağı tahmin ediliyor. 

FED’in ilk toplantısı bildiğiniz üzere yarın akşam yapılacak. Bitcoin yaşadığı 10bin$’lık düşüş ile  bu toplantıyı önceden fiyatladığına dair görüşlerimizi belirtmiştik. 

Fed başkanı Jerome Powell da toplantının ardından Çarşamba günü TSİ 22.30’da açıklamalarda bulunacak. 

Powell geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada para politikalarında sıkılaştırmaya gideceklerini ve tahvil alımlarını da Mart ayında sonlandırmaya başlayacaklarını söylemişti.

https://www.sec.gov/news/upcoming-events

 

Beyaz Saray Devreye Mi Giriyor?

ABD’de son yıllarda Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Para Kontrol Ofisi (OCC) ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sürekli olarak kripto paralarla ilgili görüş bildiriminde bulunuyorlar. 

Ancak 3 kurumun da hazırladığı dosyalarda uzlaşma sağlanamadı.

Beyaz Saray, kripto paralar konusunda kapsamlı bir hükumet stratejisi yaratılması konusunda başkanlık emri çıkararak duruma el atıyor. 

Joe Biden federal kurumlardan, kripto paraların barındırdığı riskler ve faydalar konusunda bir rapor hazırlamalarınıı talep edeceği iddia ediliyor.

https://www.coindesk.com/policy/2022/01/24/biden-administration-to-release-executive-order-on-crypto-as-early-as-february-report/

 

Telegram Kurucusu Rusya Merkez Bankası’na Cevap Verdi

Rusya Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta yaptığı “Rusya sınırları içinde kripto para işlemleri ve madenciliği yasaklanmalı” açıklamasına Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’dan cevap geldi.

Telegram’da uzun bir yazı yazan Durov, böyle bir yasağın ülkedeki teknoloji çalışanlarının başka yerlere gitmelerine sebep olacağını ve böyle bir önerinin teknoloji düşmanlığı olduğunu savundu. 

https://news.bitcoin.com/no-developed-nation-bans-cryptocurrencies-telegram-founder-pavel-durov-warns-russia/

 

BTC Turk Erişim Sıkıntısı

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından BtcTurk’te pazar akşamı erişim sorunu, dün öğle saatlerinde giderilirken alım-satım, para yatırma ve çekme işlemleri ise kademeli olarak ilerleyen saatlerde açıldı. Yapılan açıklamada arızanın Microsoft tarafından kaynaklandığı belirtildi.

https://twitter.com/btcturk/status/1485582796420747272

 

ANALİZ – Shiba Metaverse Projesini Duyurdu

ShibaSwap geliştiricisi Eric M’e göre Shiberse, Shiba Inu ekosisteminde tokenler, merkeziyetsiz borsa ve oyunların bir araya geleceği bir yer olacak. “Shiberse” olarak adlandırılan proje ile ilgili fazla detay açıklanmadı fakat açıklamaya göre, Shiba Inu topluluğuna sürükleyici bir deneyim sunacak.

https://twitter.com/Shibtoken/status/1485675975669075973?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1485675975669075973%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fuzmancoin.com%2Fshiba-inudan-shiberse-ile-metaverse-adimi%2F

 

Günlük grafikte RSI’ın 20’ye dokunmasının ardından Bitcoin 33bin$ seviyelerinden 37bin$ seviyelerine kadar bir tepki verdi. 

Tepki sonrasında Bitcoin 4 saatlik grafiklerde dün gece 96 saat sonra bollinger bantlarının üst bandına dokundu.

Binance, Avax gibi büyük altcoinlerde 4 saatlik grafiklerde ikili dipler oluştu. 

Avax için 68$ ve BNB için 389$ seviyeleri ikili dip formasyonunun kritik boyun seviyeleri olarak göze çarpıyor.

 

“Dolar Rezerv Birim Olarak Kalacak”

Bank of Amerika analistlerine göre ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) şu anda halka açık olan kripto paralardan farklı olacağını, çünkü arkasında ABD Federal Rezervinin olacağını ve dolayısıyla herhangi bir kredi veya likidite riskinin olmayacağını söyledi. FED geçtiğimiz hafta CBDC raporunda bunun aksini belirtip finansal sistemin likidite riskinin artması ve para politikası uygulamasının etkinliğinin azaltacağını belirtmişti.

https://www.coindesk.com/policy/2022/01/24/bank-of-america-says-us-cbdc-would-preserve-dollars-status-as-worlds-reserve-currency/

 

AB Topu Taca Atıyor?

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedéen’in Financial Times’a verdiği röportajda, Bitcoin gibi iş ispatı (PoW) modelini kullanan varlıklar için kripto para madenciliğini AB genelinde yasaklamak için baskı uygulamaya başladı.

Thedéen’e göre, kripto para birimlerinin artan kurumsal benimsenmesi, karbon kirliliğini artırarak iklim değişikliği etkilerinin artmasına sebep olacak.

https://tr.investing.com/news/cryptocurrency-news/avrupa-birliginde-kripto-para-madenciligine-yonelik-yasaklar-kapda-2253773?utm_source=responsys&utm_medium=email&utm_campaign=Daily_Digest&utm_term=Editorial_DailyDigest_V3_TR_671148&utm_content=subnews_headline

 

Endonezya Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK) kripto ticaretinde yaşanan patlama nedeniyle finans şirketlerini izinsiz kripto varlık satışı yaptıkları konusunda uyardı.

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/indonesia-regulator-says-financial-firms-banned-facilitating-crypto-sales-2022-01-25/

 

Tayland Merkez Bankası, dijital varlıkların mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanımını yasaklamayı planladığını açıkladı.

https://www.coindesk.com/policy/2022/01/25/thai-authorities-plan-to-regulate-crypto-as-means-of-payment/

 

Meta, Metaverse AI süper bilgisayarını tanıttı

Facebook’un ana şirketi Meta, yeni oluşturulan yapay zekası “Research SuperCluster”ın (RSC) Metaverse’i inşa edeceğini söylüyor.

Şirket, “Yeni nesil gelişmiş yapay zekayı geliştirmek, saniyede kentilyonlarca işlem yapabilen güçlü yeni bilgisayarlar gerektirecek” diye yazdı.

https://cointelegraph.com/news/meta-unveils-metaverse-ai-supercomputer-claims-it-will-be-world-s-fastest

 

BTC ANALİZİ:

Yatırımcıların borsalara, muhtemelen satmak veya daha fazla kayıptan kurtulmak için BTC gönderdikleri bir dönemden sonra, borsalarda artık girişlerden daha çok  çıkışlar görünüyor.

7 Aralık ile 28 Aralık 2021 arasında, CryptoQuant tarafından izlenen 21 büyük platformun BTC rezervleri 2.396 milyondan 2.428 milyon BTC’ye yükseldi.

https://cointelegraph.com/news/stop-panic-selling-bitcoin-whales-bag-spare-btc-as-exchange-balances-fall

 

Bitcoin , Puell Multiple değerine göre aşırı satım bölgesine yani dibe yakın görülüyor!

https://twitter.com/sincapp_io/status/1486058525361119236?s=21

 

Küçük miktarlarda BTC ve ETH tutan sayısı her geçen gün artıyor. 

0,01-1 ETH Arası hodl eden cüzdan sayısı 20 milyonu geçti.

https://twitter.com/sincapp_io/status/1486030945379565576

 

DOGE ANALİZİ:

Elon Musk, McDonalds’ın Dogecoini ödeme aracı olarak kabul etmeye başlaması halinde Happy Meal Menü yiyeceğini belirtti. Twit sonrası Dogecoin %8 çıktı.

https://www.businessinsider.com.au/dogecoin-price-elon-musk-tweet-mcdonalds-should-accept-meme-coin-2022-1

 

FED Faizleri Sabit Tuttu

2022 yılının ilk toplantısında FED oy birliği ile faizleri sabit tuttu. Açıklanan toplantı metninde varlık alım programının Mart ayında tamamlanacağı ve faiz oranlarının yakında artırılmasının uygun olacağı belirtildi. 

Toplantı metninde komitenin bilanço küçültmeye faiz artışının ardından başlayacağına dair ifadeye yer verildi. 

Piyasalarda fiyatlama Mart ayında ilk faiz artışının yapılması Haziran’da da bilanço küçültmeye başlanması yönünde.

https://tr.investing.com/news/economic-indicators/fed-faiz-kararn-acklad-2256797

 

Erdoğan’dan Metaverse Çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Metaverse çok hassas bir konu, iyi ve titiz bir çalışma yapılsın” diyerek Metaverse ile ilgili kendisinin de katılacağı bir internet forumunun düzenlenmesi talimatını verdi.

https://twitter.com/sincapp_io/status/1486250970556293121?s=21

 

Kripto Para Yasasında Sona Geliniyor Mu?

Detaylar Oluşmaya Başlıyor!

Yıllık ticaret hacminin 500 milyar$’ı bulduğu belirlenen Türkiye’de aktif olarak kullanılan 80 adet kripto para borsası olduğu biliniyor. 

Borsalar, kendilerinde bulunan varlıkların yüzde 97’sinin koruma altında olduğunu ileri sürseler de kripto varlıkların nasıl saklanacağına dair bir düzenleme bulunmuyor. 

Düzenlemeyle bu firmaların, ”finansal kurum” halini almaları bankalar gibi, oranları, gelirleri ve karlarını şeffaf bir şekilde ortaya koymaları zorunlu olacak.  

Yatırımcının korunması için de bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı da öngörülüyor.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/kripto-para-duzenlemesinde-sona-gelindi,SVKXFDHtWUi-fk0uapKtbg

 

Phantom Cüzdan ve Solana Opensea’ye Geliyor

Dünyanın bir numaralı NFT marketi Opensea’de artık Phantom sıcak cüzdanlar Solana ağı üzerinden alışveriş yapılabilecek. 

Websitemizde ve Youtube kanalımızda Opensea ve Phantom cüzdan kurulum anlatımları mevcut. 

https://twitter.com/sincapp_io/status/1486077602657976329?s=21

 

Elon Musk Bitcoin Satmadı

Her konuşması olay yaratan Elon Musk’ın şirketi Tesla 2021 yılı 4. Çeyrek Raporunu Yatırımcılarına duyurdu. Raporda Tesla’nın elindeki Bitcoinleri satmadığı ve miktarının aynı kaldığı görüldü.  

https://tesla-cdn.thron.com/static/WIIG2L_TSLA_Q4_2021_Update_O7MYNE.pdf?xseo=&response-content-disposition=inline%3Bfilename%3D%22tsla-q4-and-fy-2021-update.pdf%22

 

Bitget Türev İşlemlerinde 4.

Bitget Global, Coinmarketcap verilerine göre Türev işlemlerinde 24 saatte 8 milyar $ ’dan fazla hacim yakalayarak 4. sıraya yükseldi.

https://twitter.com/bitgetglobal/status/1486383579047383050

 

Alpha Token Listeleniyor.

Borç alıp verme gibi birçok DEFI işlemine olanak sağlayan Alpha Labs’ın tokeni Alpha; Bugün saat 12:00’de Bitget Global’de  listeleniyor.

https://twitter.com/bitgetglobal/status/1486235208332500992

 

FED toplantısı öncesi 1.829 dolara gerileyen ons altın kararın açıklamaların ardından günlük %1,3 düşüşle 1.822 dolara geriledi. 

NATO’nun Ukrayna konusunda Rusya ile diplomatik yollardan çözüme gidilmesini istediğini açıklaması da altının düşmesine etki etti.

https://tr.investing.com/currencies/xau-usd

 

Putin Yeşil Işığı Yaktı , Rusya Hareketlendi

Putin, yasallaştırılmış kripto madenciliğine izin vermek için hükümetin teklifine destek verdi.

Önceki gün Rus hükümet üyeleriyle gerçekleştirdiği video konferansta Putin, “Kripto para birimlerinin düzenlenmesini” istedi. 

Geçtiğimiz günlerde yerel kripto ticareti ve madenciliğine kapsamlı bir yasak getirilmesini öneren Rusya Merkez Bankası tabiri caizse çark etti ve geleneksel bankacılık işlemleri ile kripto paraların entegrasyonunu sağlayacak  regülasyonlar ile ilgili yasa taslağını hükümete gönderdi.

https://cointelegraph.com/news/ban-less-likely-putin-says-crypto-mining-has-advantages-in-russia

 

TESLA Kazanç Raporunu Açıkladı

Elon Musk’ın şirketi Tesla, 2021 yılı 4. çeyrek kazanç raporunu sundu. Rapor ile birlikte Musk’ın elindeki Bitcoinleri satmadığı veya hiç ekleme yapmadığı görüldü.

https://ir.tesla.com/#tab-quarterly-disclosure

 

Ripple Hisselerini Geri Aldı

SEC ile Ripple arasındaki dava devam ederken Ripple kritik bir hamle gerçekleştirdi. Şirket CEO’su Brad Garlinghouse Twitter’dan 10milyar$ değerleme ile 2019 yılında sattıkları hisseleri 15 milyar dolarlık bir değerlemeyle geri aldıklarını duyurdu. 

https://www.protocol.com/bulletins/ripple-share-buyback

 

McDonalds Coin Çıkarttırdı!

Geçtiğimiz gün Elon Musk’ın McDonalds’a yaptığı Dogecoin’i ödeme aracı olarak kabul etme çağrısına cevap gecikmedi. 

McDonalds verdiği cevapta Tesla araç satışı için coini olmayan bir isim vererek “Kabul edersen olur” dedi. 

Fırsatçılar hemen olmayan coini BSC ağında yarattı ve coin kısa bir sürede %285000 değer kazandı. 

https://twitter.com/McDonalds/status/1486115285983805444

 

NFT Satışları Geçen Haftaya Göre %81 Arttı

NFT satışları geçen haftaya göre %81 artarak 4,7 milyar dolarlık hacime ulaştı. 

On blokzincir üzerinde toplam NFT satış hacmi geçtiğimiz hafta 2,5 milyar$’dı.

https://news.bitcoin.com/despite-the-drop-in-crypto-prices-weekly-nft-sales-reach-4-7-billion-increasing-81/

 

Skechers Da NFT İşine Giriyor

Adidas, Nike, Under Armour, Puma derken şimdi de ünlü ayakkabı markası Skechers, şirketin metaverse’de “sanal ürünler” satmaya başlayacağını gösteren isim, logo ve kendi model isimlerini içeren 8 yeni ticari marka başvurusunda bulundu.

https://boardroom.tv/skechers-metaverse-trademarks/

 

Paris Hilton: “Metaverse’de Partileyeceğiz”

Birçok NFT satın aldığını sıkça belirten ve yakın gelecekte kendi NFT Koleksiyonunu çıkaracak olan Paris Hilton, Metaverse’i “parti yapmanın, dışarı çıkmanın, insanlarla etkileşime girmenin ve sosyal olmanın geleceği” olarak gördüğünü söyledi.

https://cointelegraph.com/news/paris-hilton-says-that-the-metaverse-will-be-the-future-of-partying

 

Bitget global değerli projeleri listelemeye ve altcoin yelpazesini büyütmeye devam ediyor. 

Qredo token ve Baby Doge Coin Bitget Gobal’de bugün listelenecekler.

Ayrıca en az 100$ değerinde Babydoge yatırarak 50.000 adet $BGB coinden payını alabilirsin.

https://twitter.com/bitgetglobal/status/148661150339027763

 

Shiba’dan Heyecanlandıran Paylaşım 

Shiba Token takipçilerini yani ShibArmy’lere seslenerek “Bir şey Pişiyor” dedi ve heyecan verici bir haber müjdeledi. 

Geçtiğimiz

https://twitter.com/shibtoken/status/1486797160070922241?s=21

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: