Ekim 4, 2022

Pusula Finans

Türkiye'nin En Etkili Blokzincir Topluluğu

Moonstarter Platformu Tanıtım / İnceleme

6 min read

MOONSTARTER IDO PLATFORMU

 

Sevgili arkadaşlar,

Bu yazımızda MOONSTARTER platformunda çıkacak olan IDO’lara katılabilmek için izlenecek yolları (tierallocationsystem) ve gerekli olan şartlara bakacağız. Bu açıklama yazımızı MOONSTARTER’ın duyurduğu 3. güncellemeye göre hazırladığımızı belirtmek isterim. Bundan sonraki muhtemel güncellemeleri kapsamayacaktır.

Onun öncesinde ilk olarak Moonstarter Platformunu genel olarak bir inceleyelim ve bu projenin yapısı ile ilgili ilk izlenimimizi oluşturalım.

PLATFORM VE MNST TOKEN İNCELEME

Çok Zincirli IDO Başlatma Paneli

Projenin kendilerini pazarlamakta kullandıkları en önemli nokta, her türlü ağda satış imkanı sunacakları üzerine olmuş. Bu konu ile ilgili yaptıkları kendi açıklamaları ise şu şekilde;

MOONSTARTER, projeleri farklı kriterlere göre seçecek, ancak projenin geliştirmeler için kullandığı blok zinciri ile sınırlı kalmayacak. Diğer IDO platformları tek blok zinciri tabanlı olsa da, MOONSTARTER, blok zinciri ne olursa olsun, MNST tokenlerini stake veya hodl eden katılımcıların projelere yatırım yapmasına izin verecek.

 

Çoğu platform gibi onlar da ilk olarak ETH ve BSC altyapısı ile başlangıç yaptılar ve iddaalarına göre sırasıyla Cardano, Solana, Polkadot ve sonrasında Cosmos ve Tron ağlarını da sistemlerine ekleyeceklerini belirtiyorlar. Takımın platform ile ilgili diğer odak noktaları şu şekilde;
Moonstarter proje takımının yayınladığı yol haritası ise şu şekilde;
Şuan proje Phase 1 dedikleri ilk aşamayı başarmış durumda, ilerleyen günlerde kendilerinin de en önemli özellikleri olarak üzerinde durdukları, çoklu blok zincir sistemine ne kadar sürede geçeceklerini hep beraber takip ediyor olacağız. Diğer platformlara göre Moonstarterı belki de bir adım öne çıkaracak özellik bu olabilir.

Moonstarter Token (MNST)

MNST token, Binance Smart Chain ağında çıkış gerçekleştirdi. Token için BSC ağının seçilmesi konusunda, düşük ücretleri ve hızlı performans sebebiyle olduğunu belirtmişler.

Firmanın yaptığı bir diğer açıklamaya göre; MNST token stake eden veya cüzdanlarında tutanların platform satışlarına katılmalarının yanı sıra, projeyi desteklediklerinden ve proje ile ilgili yönetimsel kararlarda rol alacaklarından bahsedilmiş. IDO katılım koşullarında kısa sürede yaptıkları yeni güncelleme ile topluluk isteklerine karşı ne kadar ciddi olduklarını anlamış da olduk.

Token dağılımı ve değerlerini inceleyelim.

TOKEN İLK SATIŞ DEĞERLERİ

TOKEN DAĞILIMI ve HAK KAZANMA SÜRELERİ


IDO KATILIM KOŞULLARI

 

Platform ilk başladığında, Moonstarter kurucuları GALAKSİ TURU (THE GALAXY PATH) adında tek bir yol düzenlemişlerdi ve bu sisteme göre MNST stake etmek gerekiyordu. Ayrıca bu stake sisteminin de belli kademeleri bulunmaktaydı. Öncelikle şunu söyleyebiliriz, bu sistemde hiçbir değişiklik olmadı. (Yazının devamında, sizlere ilk olarak bu sistemi anlatacağım.) Açıklanan son güncelleme ile bu turun yanına, YARIŞMA TURU (THE COMPETITION PATH) adında yeni bir tur daha ilave edildi. Bu yeni turdan katılmak isteyenlere ise stake şartı yerine MNST tutma (HODL) zorunluluğu getirildi ve MNST miktarı daha uygun adetlerde olacak şekilde ayarlandı. Şimdi bu sistemler detaylı olarak nasılmış aşağıda hep birlikte görelim.


MOONSTARTER Platformundan IDO’lara katılmak için;

A-GALAKSİ TURU (THE GALAXY PATH)

Her aşamada Jüpiter’in uydularının isimleri kullanılmış (güncelleme ile isim değişikliği yapılmamış). Ayrca Moonstarter’da uzayla ilgili isimler görmeye alışacağız sanırım.

  • Callisto: 10.000 MNST stake etmek gerekiyor. Bu stake edilen miktar, en az 1 adet Jüpiter roket bileti hakkı kazanmamızı sağlıyor. Bunun yanında katılımcıların en az 1 ila en fazla 4,9999 katsayı oranında bilet kazanabilecekleri belirtilmiş.
  • Elara: 50.000 MNST stake etmek gerekiyor. Bunun anlamı katılımcıların en az 6 ila en fazla 15,9999 katsayı oranında bilet kazanabilecekler.
  • Himalia: 150.000 MNST stake etmek gerekiyor. Bunun anlamı katılımcıların en az 20 ila en fazla 29,9999 katsayı oranında bilet kazanabilecekler.
  • Kalyke: 250.000 MNST stake etmek gerekiyor. Bunun anlamı katılımcıların en az 37 katsayı oranında ve her ilave 10.000 MNST stake miktarı kadar 1 katsayı daha fazla bilet sahibi olabilecek anlamına geliyor.

NOT: Eski sisteme göre bu turda en az 1 bilet garanti tahsis hakkınız mutlaka oluyor. Ayrıca stake işlemini IDO satışından 24 saat önceye denk gelecek şekilde en az 3 gün süreyle yapmanız gerekmektedir.


B-YARIŞMA TURU (THE COMPETITION PATH)

Bu turdan katılmak isteyenler için MNST stake etmenize gerek yoktur.

Sadece 1000 MNST cüzdanınızda tutmanız (hodl) yeterlidir. Akabinde ise gleam görevlerini yerine getirmelisiniz. Stake işleminde olduğu gibi IDO satışından 24 saat önceye denk gelecek şekilde en az 3 gün süreyle HODL yapmanız gerekmektedir.

Bu turda, toplam 100 kişi IDO’ya katılma hakkı kazanacaktır. İlk 50 kişi gleam görevlerinde en çok puanı toplayan adaylar olurken, diğer 50 kişi ise yine gleam görevlerini yerine getiren kişiler arasından kura ile belirlenecektir.

Fakat bu turda IDO satışına katılım hakkı kazanan 100 kişinin tüm havuzdaki tahsis katsayısı 0,5 olacaktır. Şimdi bu katsayı nerede karşımıza çıkacak ve neden önemli bir örnekle açıklayalım.

Örnek bir proje uygulaması yapalım;

Projemizin toplam satış hedefi 100.000 USD olsun.

Katılımcılar;

100 kişi gleam çekilişi kazananlar

100 Callisto stake eden kişi (10.000 MNST kişi başı stake miktarı)

50 Elara stake eden kişi (50.000 MNST kişi başı stake miktarı)

25 Himalia stake eden kişi (150.000 MNST kişi başı stake miktarı)

10 Kalyke stake eden kişi (250.000 MNST kişi başı stake miktarı)

Toplam Jüpiter Roket Bilet Sayısı= 100*0.5+ 100*1+50*6+ 25*20+10*37= 1320 bilet.

Satış hedefi/bilet sayısı=100 000/1320= 75,7575758 $ birim tahsis edilecek tutarı verecektir.

Örnekte anlattığım şekilde, herkesin tahsis edebileceği tutarlar belirlenecektir. Katılımcının havuzdaki ağırlık oranı yani katsayıları ile birim tahsis fiyatın çarpımı bize tahsis edeceğimiz net tutarı verecektir.

Yarışma turundan gelenlerin katsayısı 0,5 olduğundan tahsis edecekleri tutar maksimum 75,7575758*0,5 yani 37,8787879 $ olacaktır. Diğerlerini de aynı şekilde hesaplamanız mümkündür. Tabi bu değerler her projeye göre değişkenlik gösterebilir.

Önemli: Eğer bir projeye katılım için KYC yani kimlik doğrulama istenirse IDO’ya katılımdan 24 saat önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


Moonstarter IDO Platformuna buradan ulaşabilirsiniz.

Platformun IDO koşulları ile ilgili her hangi bir güncelleme açıklanır ise, yazımız yenilenerek, detayları en kısa sürede sizlerle paylaşıyor olacağız.

1 thought on “Moonstarter Platformu Tanıtım / İnceleme

  1. Elinize sağlık verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Callisto üyeliğimizin olmasına rağmen whitelist yer almadık. Herhangi bir KYC doğrulama sistemine dahil olmak mı gerekir teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Copyright © Pusula Finans | Newsphere by AF themes.