Metaverse Nedir?

Türkçe karşılığı Sanal Evren olarak geçen Metaverse gelecekte dünyanın şekillenmesi muhtemel yaşam biçimidir. Önümüzdeki günlerde serinin 4. filmi gelecek olan Matrix aslında bu konuda bizlere büyük bir fikir veriyor. İnsanlar bir koltukta uzanıyor ve bambaşka bir dünyaya, ki bu dünyanın aslında yaşadığımız dünya olmadığı anlaşılıyordu, haberli veya habersiz bir şekilde o evrenin içinde var oluyordu.

Bir diğer güzel örnek olarak da Avatar filmini verebiliriz. Avatar biraz daha farklı olarak bir insanın giyilebilir teknolojiler ile başka bir bedene bürünmesini ve yaşamına devam etmesini sağlıyordu.

Blokzincir teknolojisinin gelişmesi ve oyunlara sıçraması ile kripto varlıklara olan ilgi arttı. İnsanlar oyun oynadıkça oturduğu yerden para kazandı ve ilgi bir anda kripto para sektörünün oyun imalat alanına çevrildi. Star Atlas, Axie Infinity, The Sandbox, Decentraland gibi büyük evrenli ve çok oyunculu oyun projeleri geliştikçe ve insanların birbiriyle etkileşimi arttı.

Decentraland ilk metaverse tabanlı oyunlardan biri sayılır. Minecraft temalı oyunda oyuncular 3 adet token kullanırlar. $MANA, $  LAND ve $ESTATE. Her tokenin farklı bir amacı vardır. Yeni bir evren yaratılmış, para birimi belirlenmiş, amacı düşünülmüş ve uygulamaya sokulmuş. Ayrıca DAO yani merkeziyetsiz otonom bir evren. Sahibi yok, kararlar kullanıcılar arasında alınıyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi insanların sanal evrenlerde keyifle vakit geçirmesi, insanlara fazla ütopik gelmeyen sanal evren düşüncesinin sadece oyunlar için değil istenilen her tema için kullanılabileceği fikrini doğurdu.

Projeler geliştikçe büyüdükçe fikirler türetilmeye başlandı. Bunlara en güzel örneklerden biri Bloktopia. Bloktopia Bitcoin’in 21Milyon toplam arzına ithafen 21 katlı, kripto paraya adanmış metaverse kulesidir. Bunu bilen yatırımcılar ve firmalar bu kuleden çoktan “LAND” yani arsa aldılar. Nasıl yani, arsa mı diye soruyorsunuzdur belki.

Bloktopia’yı gözünüzde canlandırmak için kripto para ile ilgili bir AVM’ye girdiğinizi düşünün. 3 Boyutlu Sanal Gerçeklik gözlükleri, eldivenleri vb. giyilebilir teknolojilerin gelişmesi, yaygınlaşması ile insanlar Bloktopia kripto para metaverse kulesinde diğer insanlarla iletişim kuracak, token alışverişi yapacak, söyleşilere katılacak. Coinmarketcap, Kucoin, Solana, Avalanche ağları gibi kripto para ile ilgili platformlar, firmalar bu kulede çoktan arazi, arsa alımlarını gerçekleştirdiler. Unutmadan belirtelim Avalanche aldığı araziden 3. kişilere satış gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Metaverse’e Yatırım Yapanlar

Her geçen gün Metaverse’e yatırım yapan büyük firmalar bir bir projelerini açıklıyor. Bunların başında ve belki de bu kadar yayılmasını sağlayan firma Facebook. Facebook Metaverse’ü ne kadar önemsediğini anlatmak için adını “Meta” olarak değiştirdi ve Metaverse ile ilgilenen bir çok teknoloji firmasını satın aldı. İlerleyen dönemlerde gelişmeleri ve yenilikleri hep birlikte göreceğiz.

En güzel ve farklı örneklerden biri Adidas. The Sandbox oyunu ve Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonu ile anlaşma sağlayan spor giyimin öncü firması ilerleyen günlerde giyilebilir teknolojiler ve tekstili birbirine entegre edecek gibi gözüküyor.

Yatırım yapanlar kadar, üretenleri de bilmek ve keşfetmek lazım. Hatta üretene yatırım yapmak lazım. Animoca Brands belki de son yıllarda Metaverse piyasasının en büyük oyuncusu, geliştiricisi ve yaygınlaştırıcısı oldu.

Financial Times’ın “2021 Yılı En Çok Gelişim Gösteren Asya Firmalar’ı” arasına giren Animoca Brands’ın kurucusu Yat Siu. Blokzincir teknolojisi, oyunlar ve dijital eğlence içeriği üretici olm AB, sessiz sedasız yükselişini The Sandbox ile herkese duyurmuş oldu. Formula 1®, Disney, WWE, Power Rangers, MotoGP gibi markalarla dijital içerik anlaşması bulunan AB, Sky Mavis (Axie Infinity), Dapper Labs (CryptoKitties ve NBA Top Shot), OpenSea, Harmony, Bitski, ve Alien Worlds oyunu yatırımcısı. Yan kuruluşları ise sektörde söz sahibi olan Quidd, Gamee, nWay, Pixowl ve Lympo.

Metaverse Coinler

Piyasa değerine göre en büyük Metaverse coinleri Axie Infinity $AXS; The Sandbox $SAND; Decentraland $MANA; Enjin $ENJ; Illuvium $ILV olarak sıralanmaktadır.

Altcoin sepetlerinizde mutlaka Metaverse coinlerine yer vermelisiniz ve ön satış fırsatlarını kaçırmamalısınız. Örneğin Bloktopia Token çıkışından birkaç hafta sonra 680 katı değerlendi. Anlık olarak 500x civarlarında şuan. Metaverse coinlere erken yatırım fırsatlarını kaçırmamak için websitemizi ve Google Play Store’da yer alan SincApp mobil uygulamamızı mutlaka takip edin.

Gelecek şekilleniyor, insanlar yepyeni bir dünyaya hazırlanıyor. Her geçen gün artan teknoloji ile eskiden dünya evimize giriyordu. Artık biz yepyeni dünyalara, sanal evrenlere metaverse’lere gireceğiz. Oturduğumuz koltuktan Metaverse’lerde yapılan konserleri dinleyeceğiz, sanat galerileri gezeceğiz, alışverişler yapacağız belki de uyanıp o evrenlerde yaşayacağız.

Herkese sağlıklı, güvenli, kazançlı günler dileriz!

One thought on “Metaverse Nedir?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: