Metaverse Nedir?

Metaverse;  birden fazla farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi ve üç boyutlu bir evren kavramıdır. Bunu internetin gelecekteki bir yinelemesi olarak düşünebilirsiniz. Metaverse, kullanıcıların bu üç boyutlu alanlarda birlikte çalışmasına, buluşmasına, oyun oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanır.

Metaverse kavramını aklınızda canlandırabilmek için Matrix filmini düşünebilirsiniz, yaratılmış sanal bir dünyada yaşayan sanal insanlar! Günümüzde video oyunları şu anda sunulan en yakın metaverse deneyimini sağlamaktadır. Oyun geliştiricileri, oyun içi etkinliklere ev sahipliği yaparak ve sanal ekonomiler yaratarak oyunun sınırlarını zorluyorlar. Kripto para birimleri metaverse içi çok uygundurlar. Çünkü farklı türde yardımcı belirteçler ve sanal koleksiyonlar yani NFTler ile dijital bir ekonomi yaratmaya izin verirler. Metaverse; MetaMask gibi online kripto cüzdanların kullanımından da faydalanarak, yaratılan sanal evrene kripto paralar ile bağlantı kurulmasını sağlamaktadır. Ayrıca blockchain teknolojisi merkeziyetsiz, şeffaf ve güvenilir yönetişim sistemleri sunmaktadır böylelikle blokchain (blok zincir) ile metaverse dünyası hızla gelişmekte ve sınırsızca büyümektedir.

Metaverse Projeleri:

Finansal, sanal ve fiziksel dünyalar arasındaki bağlantılar giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldi. Hayatlarımızı yönetmek için kullandığımız cihazlar, bir düğmeye dokunarak istediğimiz hemen hemen her şeye erişmemizi sağlıyor. Kripto ekosistemi de bundan geri kalamazdı. NFT’ler, blockchain oyunları ve kripto ödemeleri artık sadece kripto meraklılarıyla sınırlı değil. Artık bunların tümü, gelişmekte olan bir metaverse evreninin parçası olarak kolayca erişilebilir durumdadır. Blockchain ve metaverse birlikteliği şuan insanlara yaşanabilir gelirler sağlamaktadır. Axie Infinity, birçok kullanıcının gelirlerini desteklemek için oynadığı bir oyna-kazan oyunudur. Sandbox ve Decentraland blockchain dünyasını ve sanal gerçeklik uygulamalarını başarılı bir şekilde karıştırmanın diğer örnekleridir. Teknoloji ile birlikte sürekli örnekler çoğalmakta ve çeşitlilik artmaktadır.

Metaverse Arsa:

İlk çıktığı andan günümüze kadar Metaverse kavramı geliştikçe, sınırlar bir bir aşıldı ve oyunların da ötesine geçerek dünyamız üzerindeki alanlar sanal evrenlerde parsel parsel paylaşılmaya başladı. Bir sanal dünya içerisindeki sanal bir toprak parçasını almak bize ne kazandırır diye düşünebilirsiniz? Peki bunu bir de şöyle düşünsenize, ünlü bir marka sanal bir dünyada, sanal bir dükkan satın alıp da ürünlerini o sanal dünyadaki insanlara tanıtamaz mı? veya ünlü bir şarkıcı sanal arsasına inşa ettiği sanal bir konser alanında şarkı söyleyemez mi? Evet bunların hepsi ve daha fazlası yapıldı ve yapılmaya devam edecek. Metaverse dünyası büyüdükçe, fikirler ve hayaller de büyüyecek böylelikle bu dünya herkesin hayatını etkiler hale gelecek. Düşünsenize dünya üzerinde yaşayan herkesin, adını kendi adı gibi bildiği koskoca Facebook bile Meta olarak değiştirildi.

Metaverse Geleceği:

Tek bir birleşik metaverse muhtemelen çok uzakta olsa da, yaratılmasına yol açabilecek gelişmeleri şimdiden görebiliyoruz. Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için başka bir bilim kurgu kullanım durumu gibi görünüyor. Bir metaverse noktasına gerçekten ulaşacak mıyız, emin değiliz. Ancak bu arada, metaverse benzeri projeleri zaten deneyimleyebilir ve blok zincirini günlük yaşamlarımıza daha fazla entegre etmeye devam edebiliriz hatta Web 3.0 gelişmeleri ile tüm bunlardan çok daha fazlasına daha erken sahip olmamıza olanak tanıyabilir.

Bir Cevap Yazın