Metaverse NFT’leri Revaçta

Geçtiğimiz hafta NonFungible.com verilerine göre, NFT satışlarının değeri 300 milyon$’ı aştı. Bu miktarın yaklaşık dörtte biri The Sandbox Metaverse’ünde dijital arazilere ödendi. Metaverse, çevrimiçi öğelere ödeme yapmak ve sahip olmak için blockchain teknolojisi ve NFT’leri kullanan bir üç boyutlu sanal gerçeklik internet deneyimidir. Oyun içi bir öğe satın aldığınızda bu öğenin gerçekten sahibi olursunuz ve alıp satma hakkınız olur.

NFT Nedir yazımızı okuyabilirsiniz!       Metaverse nedir videomuzu izleyebilirsiniz!

İşlem hacmi en fazla oluşan oyun The Sandbox oldu. Sandbox, oyuncuların oyun deneyimlerini oluşturabileceği, sahiplenebileceği ve bunlardan para kazanabileceği sanal bir dünyadır. Kullanıcılar, NFT’ler gibi dijital varlıklar oluşturabilir ve bunları pazarda satabilir. Oyunda, 4.433 varlık satışı gerçekleşti ve toplamda 70,5 milyon$ işlem hacmi oluştu. Ünlü ABD’li Rapçi Snoop Dogg‘un malikanesinin yanındaki arsa ise 400.000$’a satıldı. Komşu olma fırsatını kaçırdık. Bir başka çılgın gelişme ise sanal bir yat tam 650.000$’a satıldı. Republic Realm, 100 özel adadan oluşan Sandbox evreninde bir dizi “Fantezi Adalar” projesi geliştirdi. The Sandbox’taki NFT arazisinden ve mimari olarak benzersiz 3D NFT villalarından oluşan 100 adet NFT özel ada lüks bir gayrimenkul geliştirme projesi olarak ön plana çıktı. Ve bu adalara ulaşmak için ise ‘Metaflower Süper Mega Yat’ı NFT’si bulunmakta ve bir adet sanal yat rekor bir fiyata 650.000$ satıldı.

Ancak tek bir işlemde en pahalı ürün yine Ethereum tabanlı Decentraland’da gerçekleşti. Decentraland, geçtiğimiz hafta 399 varlık için 6,6 milyon$ hacim ile ikinci sırada yer alsa da 50 bin MANA (220 bin$) ile 225 bin MANA (758 bin$) arasında değişiklik gösteren en pahalı metaverse NFT satışları bu sanal dünyada gerçekleşti.

Aynı süreçte CryptoVoxels 81 varlık için yaklaşık 650 bin$, Somnium Space 40 varlık için 492 bin$, SuperWorld ise 506 varlık için 227 bin$ hacme ulaştı. Bu metaverse’lerde gerçekleştirilen en büyük satışların tümü, sanal araziler içindi.

Dünyanın en büyük NFT pazar yeri Opensea’de geçtiğimiz hafta platformda en fazla rağbet gören iki koleksiyon yine Sandbox ve Decentraland oldu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: