“Metaverse 1 Trilyon $ Hacme Ulaşabilir!”

Metaverse, Web 3.0 Sanal Bulut Ekonomileri” adlı rapor Grayscale Araştırma Başkanı David Grider ve Araştırma Analisti Matt Maximo tarafından kaleme alındı.

Kripto yatırım devi Grayscale, Metaverse üzerine yayınladığı raporda Metaverse projeleri için önümüzdeki birkaç yılda 1 trilyon doları geçecek bir “piyasa fırsatı” sunduğunu ileri sürdü.

Raporun devamında kripto tokenler, stake ve kredi gibi merkeziyetsiz finans (DeFİ) hizmetleri, NFT’ler, Governance (merkeziyetsiz yönetişim) ve merkeziyetsiz bulut depolama ile entegre olan Metaverse platformlarının “yeni bir çevrimiçi deneyim” oluşturduğu belirtildi.

2020 başından beri “global aktif metaverse cüzdanı” verilerinin analiz edilen raporda, kullanıcı sayısının on kat artarak Haziran 2021 itibarıyla 50 bin civarına yükseldiğini ortaya koydu.

Raporda sektörün potansiyelinden faydalanan girişim sermayesi eksikliği olmadığı vurgulandı. Rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde blockchain oyun sektörü için toplanan sermaye 1 milyar doları aştı. Bu miktar, aynı çeyrekte tüm kripto sektörü için toplanan sermayenin %12’sini temsil ediyor.

Araştırmacılara göre Metaverse sektörünün büyümesine önemli katkı sağlayacak boş zamanın ve dijital hobilere harcanan paranın ortalama artışı, ücretli oyunlardan ücretsiz oyunlara geçiş ve play-to-earn (P2E, oynayarak kazan) gibi Web 3.0 inovasyonları dahil birçok kilit dinamik bulunuyor.

2020 yılında sanal dünya oyunlarından toplamda 180 milyar dolar gelir elde edildi. Ücretli oyunlara harcanan para ise 40 milyar dolar civarı olarak tahmin ediliyor. Araştırmacılar, sektörün 2025’e kadar özellikle de oyun içi harcama modeli sayesinde 400 milyar dolardan fazla gelir elde edebileceğini öngörüyor.

Açık Metaverse platformlarının tokenleri, son zamanlarda ciddi değer artışları yaşadı. Decentraland $MANA son 24 saatte yüzde 49 değer artışıyla 5,03$ ulaşırken, Sandbox $SAND da yüzde 102 değer artışıyla 7,60$ yükseldi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: