Eylül 14, 2022

Metamask Cüzdana Coin Gönderme

6 min read

Metamask Cüzdanına Para Gönderme

Metamask sıcak cüzdanlarımıza kripto para transferi yapabilmek için öncelikle Metamask cüzdanınıza erişebildiğinize emin olunuz.

Metamask eklentisi kurulumu yapmış olduğunuz Google Chrome tarayıcısını açıyoruz. Yoksa eğer Resimli Metamask kurulumu için tıklayınız.  Şifrenizi yazdınız ve cüzdanınıza ulaştınız. Sıkıntı gözükmüyor ise devam edebiliriz.

Para Gönderme işlemi aslında Para Çekmek anlamına gelir. Elinizde tuttuğunuz bir kripto parayı yer değiştirdiğinizi düşünün. Önce çeker sonra gönderirsiniz. Binance vb. global borsalarda adı “Withdraw” olarak karşınıza çıkacaktır.

Para çekme işlemine başlamadan önce yol haritanızı hazırlamanız gerekmektedir. Yol haritanızda hangi kriptoparayı, hangi ağda ne için kullanacağınızı bilmeniz ve belirlemeniz gerekmektedir. Herhangi bir CeX’de yani merkeziyetli borsada (Örn. Binance, Paribu, Binance TR, BTCTurk, Gate.io …) bakiyenize gidip “USDT Çekme” emri vermeniz gerekmektedir. Açılan pencerede sizlere göndermek istediğiniz Cüzdan adresi, Ağı ve Coin Miktarını soracak.

 

Uygulamalı anlatılan “Metamask Cüzdan ‘a Binance Smart Chain Ağı Ekleme” videosu için tıklayınız!

Uygulamalı anlatılan “Metamask Cüzdan ‘a Heco Ağı Ekleme” videosu için tıklayınız!

Uygulamalı anlatılan “Metamask Cüzdan ‘a Polygon (Matic) Ağı Ekleme” videosu için tıklayınız!

 

 

 

Örnek olarak Binance Global – Withdraw Crypto

ADDRESS (1.Kutucuk) : Göndermek istediğiniz cüzdanın adresini ifade etmektedir. (Bu herhangi bir başka borsada yer alan sizin veya arkadaşınızın hesabı olabilir, ancak bu yazı “Metamask’a gönderme” olduğu için kendi hesabımıza attığımızı ele aldık). Tarayıcımızda Metamask eklentisini açıp, resimdeki kırmızı alana bir kez tıkladığınızda cüzdan adresinizi otomatik olarak kopyalamış olacaksınız. Kopyalamış olduğunuz cüzdan adresinizi “Borsa – Withdraw” sayfasında (1.resim) 1. kutucuğa “Yapıştır” demeniz gerekmektedir. Her ihtimale karşı cüzdan adresinin baştan ve sondan 2-3 hanesini kontrol etmenizde fayda var.

NETWORK / (2.Kutucuk): Bildiğiniz gibi coin kendi ağlarında ve tokenler belirli ağlar üzerinde çalışır. Bazı coin ve tokenler ise rağbet gördükçe başka ağlarda da kullanıma açılmıştır. Örnek olarak seçtiğimiz USDTether; Solana, Tron, Binance Smart Chain – ERC-20 vb. ağlarda yer almaktadır. Ancak her borsa her coini, her için desteklemeyebilir. Borsa size spot piyasada alım-satım imkanı verir, ancak gönderip alırken kendi dahil olduğu ağlarda işlem yapabilir veya yaptırtır. Bu durumun rekabet, bakım, anlık aşırı talep gibi birçok sebebi olabilir.

Network sekmesine tıklayınca açılan pencerede borsanın o coin/token’i hangi ağlarda gönderebileceğini ve Fee yani gönderim ücretlerini göreceksiniz. Binance Smart Chain gönderim ücredi 0,8 $USDT, Binance ve Tron ağlarında 1 $USDT iken Ethereum ağında ise bu ücret 10 USDT. ERC-20 ağının pahalı olması Binance’in bir politikası ve rakibine göndermesidir.

Ethereum yani ERC-20 ağında gönderim ücreti, üzerindeki trafiğe göre değişkenlik gösterir (gas fee) ve yaklaşık olarak bu rakam 2-3$ civarındadır. ERC-20 ağı güncellemeler ve rollup kontratlar ile bu ücretleri düşürmeye çalışmaktadır.

Karşınıza çıkabilecek bu çeşitleri her borsada azalabilir veya artabilir. Yazının başında da belirttiğim gibi hangi coin size hangi ağda lazım olacak bilmeniz ve yol haritanızı belirlemiş olmalısınız.

Soru: Gönderim anında yanlış ağı seçtim, şimdi ne oldu?

Herhangi bir ağı seçerseniz ve gönderimi gerçekleştirirseniz coin hesabınıza gelecektir, ancak istediğiniz ağda olmayacaktır. Metamask cüzdanı birçok ağı desteklese de hizmet veremediği ağlara (Solana vb.) gönderim yapmanız halinde tokenlarınızı kaybedersiniz. Eğer desteklenen bir ağa gönderdiyseniz önce ekleme (BSC, HECO, Polygon vb.)  sonra da token – jeton ekleme bölümüne (adım 19) gidip, $USDT’ı cüzdanınıza eklemeniz gerekmektedir. Eklemediğiniz takdirde cüzdanınızda var olsa bile önünüze çıkmayacaktır.

Doğru coini buldum, istediğim ağ destekleniyor.

Spot cüzdanınızda göndermek istediğiniz coini bulup “Withdraw” tıklıyorsunuz. Yenilenen sayfada İlgili kutucuklara gerekli bilgileri dolduruyorsunuz.

AMOUNT / Miktar (3.Kutucuk): Bu kutuda göndermek istediğiniz miktarı yazacaksınız. Sönük olarak yazan “Minimal 10” ibaresi en az 10 $USDT gönderebileceğinizi belirtir. Siz üzerine tıklayıp, ilk rakamı girince kaybolacak ve istediğiniz miktarı yazmış olacaksınız. “MAX” tıkladığınızda ise spot cüzdanınızdaki bütün $USDT’yi göndermeye çalışacaktır.

10 $USDT göndermek istedim 0,8 $USDT gönderim ücretini düşerek Metamask cüzdanıma 9,2 $USDT gönderim yapacak. Son kontrolü yapıp “Withdraw” tıklıyoruz.

 

Borsalara size geriye dönüş olmadığından “Doğru ağı seçtiğinize emin misiniz” gibi sorularla seçimini “Confirm” yani teyit etmenizi istemektedir. Bazı algoritmalar sayesinde adres ve ağın uyumsuz olduğunu tespit edebilseler de borsadan borsaya farklılık gösterebilir. Son kontrol eden hep siz olun ve işleminizden emin olun.

İşlem özetini ekranda gösterip, onayladığınızı ve devam etmek istediğinizi tekrar teyit ediyor. “Continue” yani “Devam” tıklıyoruz.

İki aşamalı güvenlik kontrolü devreye giriyor. Borsaya kaydetmiş olduğunuz telefon ve email adresinize gelecek farklı kodları ilgili kutucuklara doldurup “Submit” tıklıyoruz. Borsalarda “KYC” yapmanız önerilir. Açılımı “Know Your Customer” yani  Müşterini Tanı” olan bu onaylama süresinde kimliğinizi vb. dokümanlar istemektedirler. Yatırımcıları ilk adımda korkutsa da bu işlem borsaların müşterisini tanımasını; terörizm, kara para aklama gibi kötü niyetli insanları ayırmasına yarıyor.

İşlemi “Complete” adımına basıp sonlandırmadan önce Coin gönderdiğiniz adresi kaydetmek ve aynı işlemi daha sonra hızlıca yapmak isterseniz, “Save Address” tıklayabilirsiniz.

Yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra Metamask cüzdanınıza gönderdiğiniz Coin gelecektir. Gönderdiğiniz coin ilk başta görünmeyebilir. Endişelenecek bir durum yok. Yukarıda belirtildiği gibi jeton ekleme bölümünden coininizin ilgili ağda kontrat adresini yazıp ekleyebilirsiniz. Bknz: Jeton Ekleme 

Güvenli ve kazançlı günleriniz olsun.

 

1 thought on “Metamask Cüzdana Coin Gönderme

  1. Merhaba binance borsasından USDT bsc ağı ile gönderdim fakat 12 saat sürebilir dedi normal mi?

Bir Cevap Yazın

Copyright © Pusula Finans | Newsphere by AF themes.