Luna Coin Ne Olacak? Luna Coin Alınır mı? Kripto Para Analizleri 2022

Terra Luna Coin Son Dakika Analiz:

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan olayı olan LUNA; yeni haftaya girilirken, yine gündemin en üst sırasında yer almaya devam ediyor. Haftasonu; LUNA VAKFI başkanı DO KWON, Binance CEO’su CZ ve  FTX CEO’su Sam Bankman’dan gelen peş peşe açıklamalar ile hareketli geçti.  Bir dönem marketin en büyük 7. kripto parası olan LUNA’da son durumu sizlerle birlikte değerlendirip; LUNA kurtarma planları neler? Düştüğü bu durumdan kurtulabilir mi? Şuan Luna coin alınır mı? Hepsini hızlıca değerlendireceğiz.

Tüm marketin çöküşüne kadar uzanan bu sürecin, nasıl başladığını bilmiyorsanız; ilk yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Luna’nın neden bu duruma geldiğini detaylıca anlatmıştık. Şimdi gelelim; Sırada ne var? Çözüm ile ilgili önümüzdeki süreçte, Luna yatırımcılarını neler bekliyor?

Hatırlarsanız Luna vakfı Mart ayından sonra ekosistemini sağlamlaştırmak adına, Bitcoin alımları gerçekleştirmiş ve 3,5 milyar dolar değerinde 80 bin adet BTC’lik bir portföy oluşturmuştu. Olayların fitilini ateşleyen, Do Kwon’un aldığı Bitcoinleri hareket ettirmesi olmuştu. Eliptic on Chain analiz firmasının verilerine göre; 29 bin adet BTC Binance Borsasına, 52 bin adet BTC ise Gemini borsasına gönderilmiş ve sonrasında buralarda Bitcoinlerin satılması ile, düşüş serüveni başlamış oldu. Luna Koruma Vakfı yaptığı açıklama ile, şuan ellerinde sadece 313 BTC’ye ek olarak yaklaşık 2 milyon AVAX, 40 bine yakın BNB, 2 milyara yakın UST ve validatörler için stake’li 220 milyondan fazla LUNA olduğunu belirtti. Kısacası, olaylar sonunda vakfın kasası bir hayli erimiş oldu. Peki; şuan adından en çok söz edilen adam, Luna vakfının başkanı Do Kwon’un kurtarma planında neler var? 

Do Kwon Terra Agora’da bir oylama ve çözüm önerisi paylaştı. UST ve LUNA’nın ne yazık ki artık küllerinden doğamayacağından bahseden Do Kwon’un önerisinde, ağı forklayarak yani çatallayarak, yükseltme yapılması gerektiği var. Yükseltme sonrasında yeni bir coin çıkarılması gerektiği yer alan öneride, basılacak coinlerin %40’ı kriz öncesinde LUNA tutanlar için; %40’ı yine kriz öncesinde UST tutanlar için, %10’u ağın durdurulduğu sırada LUNA tutanlara ve %10’un da ekosistem geliştirmelerine ayrılacağı belirtiliyor. Marketten genel olarak olumlu tepki alamayan bu öneriye, cevap veren ilk isim Binance CEO’su CZ oldu.

Öneriyi işe yaramaz olarak nitelendiren CZ; geri dönüşün geçmiş bir günden fork yaparak değil, piyasadan token alıp burn edilerek yapılması gerektiğini vurguladı. LUNA’yı borsalarından delist etme eleştirilerine yanıt veren CZ; bu kararı kullanıcılarını korumak adına aldıklarını belirtti ve Terra Ekibine ve Luna vakfına serzenişte bulundu. Yaşanan sürece değinen ve bazı kesimlerce çöküşün sorumlularından biri olarak gösterilen CZ; çöküş sürecinde LUNA Vakfına öneri sunduklarını; fazladan basılmış LUNA’ları almalarını ve yakmalarını ilettiklerini ancak olumlu yanıt almadıklarını ve Luna’nın süreci şeffaf yönetmediğine değindi. Ayrıca Binance’in LUNA’da 300 milyon$ yatırımı bulunduğu iddialarının ortaya atılmasına da değinen CZ ; Binance’in sadece 2018 yılında 3 milyon dolar yatırımı bulunduğunu ve 15 milyon Luna coinin halen üzerinde durduğunu belirtti. Stake geliri olarak da, 12 milyon UST’ye sahip olduklarını belirttikten sonra, Ekosistemi destekleme ve kullanıcıları koruma adına, Binance’in bu miktarı ve karşılığını en son talep edeceğini belirtti. 

Bir diğer büyük borsalardan biri olan FTX’in kurucusu ve CEO’su SAM ise; Terra ekosistemine sahip çıkarak, ponzi şeklinde ithamları kabul edemeyeceğini belirtti. UST ve LUNA olayını yol kazası olarak adlandıran ve algoritmik stabil coinlerin tartışmalarını alevlendirdiğini belirten SAM, Do Kwon’un geç hareket ettiğini, yalan söylemediğini belirtti. 

Ekosistemi kurtarmak için tek öneri Do Kwon’dan gelmedi elbette. Terra ağında yapılan bir başka öneri de; Terra 2.0’ın oluşturulması ve küçük yatırımcıdan başlayarak, geri ödeme yapılması gerektiğiydi. Küçük yatırımcı sayısının fazlalığına değinilen öneride, Terra’nın  bu topluluğu yakalaması gerektiği, canlanmanın bu topluluk sayesinde başlayabileceği vurgulandı.

Terra Luna’nın kurtarılması için gereken çözüm önerileri ve yardım çabaları için, farklı ağlardan da destekler var. Örneğin; Polygon Studios CEO’su Ryan Wyatt; Terra ekosistemindeki önemli projelerle dirsek temasında olduklarını ve Polygon ağına geçmelerine yardım ettiklerini açıkladı. Değerli proje ve beyinlerin farklı blokzincire geçmesi en azından o proje içinde yer alan yatırımcıları sevindirecektir. Bizler de Terra ekosisteminden farklı ağlara geçebilecek projeleri takip edeceğiz. Bu yardım eli Terra ekosistemi açısından bakıldığında değer kaybı olarak nitelendirilebilir. Bu durumda ağın değerinin düşebileceği gibi ağın kullanım alanları da azalabilecektir. Yeni yapılacak forklama gibi çözümlerin, başlamadan başarısız olmasına neden olabilir. 

Tüm bu gelişmeleri göz önüne alırsak; LUNA ve UST yatırımcısının önünde oldukça zor bir süreç var. Büyük, küçük birçok yatırımcı, Luna’nın bu çöküşünün altında kaldı. Gördüğümüz üzere, Gate borsasında LUNA coinin fiyatı 0,00019$ seviyelerinde işlem görüyor. Bugünlerde herhangi bir alım-satım işlemine girmenin aşırı yüksek risk içermekte olduğu kanaatinimiz, hala devam etmektedir. Düşüş bitti diye bir emare henüz yok. Unutmayın 1$ seviyesinden alanlar daha da düşmez diye düşünüyordu. Oylama süreçleri devam eden kurtarma planlarının açıklanması veya belki de daha efektif kurtarma planlarının gelmesi oldukça önemli. 

Bütün bu gelişmelerden sonra, Luna’nın tekrar eski günlerine dönmesi çok olası görünmüyor eğer olacaksa da çok zor olacaktır. Düşüş gibi yükselişler de gözlemlenebilir ancak bizce daha önemlisi, ekosistem içerisindeki önemli projelerin devamlılığı ve projelerin diğer ağlara entegresi ancak süreci hızlandırabilir. Terra ekosistemi, Luna Coin ve ekosistemdeki diğer projeler ile ilgili tüm gelişmeleri sizlerle beraber; sosyal medya hesaplarımızdan yakından takip ediyor olacağız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: