Kazakistan ve Bitcoin 43.000$ Altına Sarktı

FED Toplantısı

FED toplantısı öncesi tutanakların içeriği ile ilgili endişeler ile başlayan panik havası Bitcoin’i tekrar aralık ayı seviyeleri olan 43.000$ civarına düşürdü. ABD’nin 2022 yılı içerisinde tekrar faiz arttırımına gideceğinin yüksek ihtimal dahilinde olduğunu belirten rapor sebebiyle ABD Tahvilleri değerlendi. Yatırımcılar garanti para olan tahvillere kaymayı tercih etmiş olmalı ki Bitcoin ve market hacminde ciddi bir düşüş sergilendi.

Diğer yandan Kazakistan’da yaşanan siyasi karışıklık ve protestolar da Bitcoin hash oranı –  kazım gücünü düşürdü.

Çin’deki kripto para madenciliği yasağının ardından Asya’daki en büyük Bitcoin madenciliği ülkelerinden biri unvanına sahip olan Kazakistan’da ülkedeki istikrarsızlık ve elektrik kesintileri nedeniyle Bitcoin hash oranı önemli ölçüde düştü ve muhtemelen bazı madencilik şirketlerinin varlıklarını satmasına ve belirsiz bir süre piyasadan ayrılmasına neden oldu.

Düşüş anında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde long pozisyonda olan 208 bin trader likit yani tasfiye oldu. Kripto paralar arasında likit olan 810 Milyon$’ın neredeyse yarısı 318 milyon$ ile başı Bitcoin çekiyor. Likit olan pozisyonların %90’ı long pozisyon. Tek bir pozisyonda likit olan miktar rekoru ise 10 Milyon$. En çok tasfiyenin  yaşandığı borsa ise Bitmex borsası olarak kayıtlara geçti. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: