FED Faizleri Sabit Tuttu

2022 yılının ilk toplantısında FED oy birliği ile faizleri sabit tuttu.

Açıklanan toplantı metninde varlık alım programının Mart ayında tamamlanacağı ve faiz oranlarının yakında artırılmasının uygun olacağı belirtildi. 

Toplantı metninde komitenin bilanço küçültmeye faiz artışının ardından başlayacağına dair ifadeye yer verildi. Piyasalarda fiyatlama Mart ayında ilk faiz artışının yapılması Haziran’da da bilanço küçültmeye başlanması yönünde. FED, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço küçültmesine ilişkin belirtilen ilkeleri düzenlemek için hazır olduğunu açıkladı.

FED Başkanı Powell: Yüksek enflasyon ve güçlü işgücü piyasasıyla politikaya uymaya devam edeceğiz. İşgücü piyasası önemli iyileştiremeler yaşamıştır. Maaşlar yıllardır hızlı bir şekilde yükseliyor. Enflasyon uzun vadeli hedefimizin çok üzerinde kalıyor. Yüksek enflasyon artık daha çok yayılıyor. Yıl içinde enflasyonda düşüş bekliyoruz. Ekonominin artık sürdürülebilir yüksek düzeyde politika desteğine ihtiyacı yoktur. FED faiz oranı birincil politika aracımızdır. Risklere dikkat edeceğiz. Faiz oranlarını yükseltmek için çok az bir alanımız var. İş piyasasını azaltmak zorunda olmadan oranları artırabiliriz. Maliye politikası bu yıl büyümeyi daha az destekleyektir. Yüksek enflasyonun kalıcı kalmamasından emin olmak için araçlarımızı kullanmaya hazırız. Oranların arttırılmasıyla ilgili kararı Mart toplantısında vereceğiz. Mart toplantısında oranları artırmak istiyoruz. Bizim temel senaryomuz olmasa da yüksek enflasyon uzun olacağıyla ilgili riskler var. Enflasyonu geri düşürmede bizim elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Covid bitmiş değil, gelişmeye devam edebilir ve ekonominin büyümesine zarar verebilir. Diğer bir risk de tedarik zinciri sorunlarıdır. Hedefimiz enflasyonu yüzde 2’ye düşürmek. olarak tamamladı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: