Facebook Adını Değiştirdi – Meta

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran haber olan Facebook‘un ismini Meta olarak değiştireceğini açıklaması ve çok ciddi bir Metaverse yatırımı yaptığını açıklamasının ardından Metaverse dünyasına olan ilgi ve merak bir anda tırmandı. Adını değiştirmeden önce Facebook, “duyarlı ve sorumluluklar çerçevesinde metaverse geliştirilmesine” yardımcı olması için kar amacı gütmeyen gruplara 50 milyon dolar yatırım yaptı.

Facebook’dan Dev Metaverse Adımı

Her yıl düzenlenen Facebook Connect Konferansı, AR ve VR (Artırılmış ve Sanal Gerçeklik) geliştiricilerini, içerik üreticilerini ve pazarlamacıları bir araya getiriyor. Düzenlenen etkinlikte önümüzdeki on yılda eğlence, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticaretin metaverse tabanında gerçekleşecek deneyimlerinin nasıl şekilleneceği incelendi. Bu yılki etkinlikte sosyal bağlantıdan insanların metaverse dünyasına adım atmalarına yardımcı olacak yeni Meta araçları duyuruldu. Ama şirket, gerçek metaverse fikrinin hayata geçmesinin en az 10 ila 15 yıl alacağını düşünüyor.

Facebook ve tüm dünyada başlayan Metaverse furyası elbette metaverse odaklı kripto para projelere de ilgiyi arttırdı. Bu kapsama giren bazı coinler oldukça değerlendi. Metaverse denince akla şimdilik oyunlar geliyor. Çevrimiçi olarak yaratılan evrenlerde insanlar oyunlar oynuyor ve seviye ilerleyip token kazanıyor. Ancak bu metaverse’ü anlamadığımız anlamına gelir. Her ne kadar metaverse teknolojinin ne olduğuyla ilgili birçok fikir ortaya atılsa da bu teknolojinin merkezinde toplumsal insan etkileşimi olacak. AR ve VR (Artırılmış ve Sanal Gerçeklik) cihazları ile insanlar sanal evrenlerde yaşayacak ve sosyalleşecek. Bilgisayar başında olmak yerine, kurgusal bir gerçeklik olan meteverse’de bütün dijital ortamların birbirlerine bağlandığı bir sanal dünyaya yalnızca kulaklık ve gözlükten oluşan Meta ekipmanlarla gireceğiz. Birçokları, bu evrende kendinizin bir temsilcisi olan üç boyutlu bir (3D) avatar yaratıp onu kullanabileceğini ifade ediyor. Yepyeni bir gelecek bizleri bekliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: