Devletler’den Son Kripto Açıklamaları

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) baş ekonomisti Gita Gopinath, kripto para birimlerini yasaklamak yerine, küresel bir düzenleyici politikanın uygulamaya konulması çağrısında bulundu. Küresel politika adımı atan Gopinath, yakında IMF’nin genel müdür yardımcısı olarak görev alacak. Eğer ülkeler kriptoyu yasaklarlarsa, ülkelerinin düzenlemelerine tabi olmayan denizaşırı borsalar üzerinde herhangi bir kontrolleri olmayacaklarını savundu. Gopinath, Ulusal Uygulamalı Ekonomik Araştırmalar Konseyi tarafından düzenlenen bir etkinlikte, “Birçok borsa denizaşırı olduğu ve hiçbir ülkenin düzenlemelerine tabi tutulmadığı için kripto para birimlerini gerçekten yasaklamak ve bitirmek mümkün değil” dedi. Gita’nın bu yorumu, dünyanın dört yanındaki uluslararası kripto para birimlerinin ne şekilde kontrol edileceğine dair yorumların sıklaştığı bir ortamda geldi.

Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto para kullanımını bastırmak için departmanlar arası iş birliği geliştirmek de dahil olmak üzere Çin’de kripto kullanımıyla mücadele etmek için bir dizi yeni önlemi resmen açıkladı.

Bu ayın başlarında Rus merkez bankası da resmi olarak yatırım fonlarının Bitcoin’e yatırım yapmasını yasakladı.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Fed’in kripto alanındaki gelişmeleri izlemeyi düşündüğünün ipuçlarını verse de, kripto paraları ABD piyasalarının mali istikrarı için tehdit olarak görmediğini söyledi. Raporda stablecoin ihraççılarının bankalara benzer olarak “gerekli federal denetime” tabi olması ve risklerin giderilmesi için yasanın “hemen çıkarılması” gerektiğini belirtilmişti.

Powell, “Stablecoin’ler tabii ki düzgün bir şekilde düzenlenirse finans sisteminin yararlı, verimli ve tüketiciye hizmet eden bir kısmı olabilir. Şu anda ise öyle değiller. Ölçeklenme potansiyelleri var, özellikle de mevcut devasa teknoloji ağlarından biriyle ilişkiliyseler,” diye açıkladı. Powell kripto paraların şu anda ABD’nin mali istikrarı için tehdit olduğunu düşünmese de, yine de dijital varlıkların “riskli” ve “herhangi bir şey tarafından desteklenmeyen,” spekülatif varlıklar. olduğunu söyledi.

Hindistan hükümeti, kripto para birimlerini düzenleyecek bir yasa tasarısı için kabine onayı istiyor. Resmi Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi, 2021’in kış oturumu sırasında parlamentoya sunulması bekleniyordu, ancak üst düzey hükümet kaynakları bu konuda iyimser yaklaşım sergilemedi.

Birleşik Krallık’ta parlamento üyeleri, Finansal Davranış Otoritesini kripto para şirketlerinin pazarlama amacıyla “yatırım” kelimesini kullanmasına sınırlama getirdi. Birleşik Krallık’taki reklam gözlemcisi, o zamandan beri Coinbase, Kraken, eToro, Exmo, kripto komisyoncusu Coinburp ve Luno kripto borsası dahil olmak üzere kriptoyla ilgili altı firmayla ilgili reklam ihlallerine set çekti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: