Çin Dijital Yuan’ı Kış Olimpiyatlarında Deneyecek

Bu yıl Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilecek Kış Olimpiyatları bugün başlıyor ve Çin dijital Yuan’ı (e-CNY) denemek için bu organizasyonu bekliyor.

Her ne kadar Çin kripto paralara savaş açmış gibi gözükse de ve her fırsatta bunu sözlü açıklamalarla piyasaya sızdırsa da aslında kendi CBDC yani stabil coinini yayma politikasında ısrarcı davranmaya devam ediyor. Kış Olimpiyatları, dijital yuanın desteklenmesi ve uluslararası alanda tanınmasının yanı sıra Çinli tüketicileri teşvik etmede çok önemli bir rol oynayacaktır.

Organizasyonda nakit ve Visa kredi kartlarına ek olarak sadece Dijital Yuan desteklenecek. Yuan harici herhangi bir kripto para desteklenmeyecek.

Sporcular ve ziyaretçiler, dijital Yuan için IOS ve Andorid’de bulunan özel bir uygulama ile kullanabilecek. Fiziksel kart alarak dijital yuanları kullanmak isteyenler ise takas işlemlerini de gerçekleştirebilecekleri özel makineler bulunacak.

Alipay ve WeChat Pay, gibi cüzdan uygulamaları e-CNY olarak da bilinen dijital yuanı kabul ediyor, ancak Çin Halk Bankası tüketicilere doğrudan ulaşmak amacıyla kendi uygulamalarını yürürlüğe soktu.

Geçtiğimiz yaz, üç ABD’li politikacı, Çin hükümetinin dijital Yuan teknolojisi ile vatandaşlarını ve Çin’i ziyaret edenleri gözetlemek için kullanılacağı endişelerini dile getirmiş ve Amerikalı sporcuların dijital Yuanı kullanmalarına izin verilmemesi gerektiğini belirtmişti.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: