Casper Coin Nedir? Casper Network ve CSPR Token İncelemesi

CASPER

Casper; kurumsal firmaların ve geliştiricilerin benimsenmesi için optimize edilmiş, bir hisse senedi blok zinciri ağıdır. Casper projesinin temelini, Casper Network ve Casper Labs. oluşturmaktadır.

CasperLabs, Casper Network’ün geliştirilmesinin arkasındaki ekiptir. Açık kaynak ilkeleri tarafından yönlendirilen CasperLabs, işletmeler arasında bir sonraki blok zinciri benimseme dalgasını desteklemeye ve geliştiricilere güvenilir ve güvenli bir çözüm sunmaya kararlıdır.

CasperLabs, Casper Correct by Construction (CBC) Proof of Stake protokolünün canlı ve güvenli bir varyantı olan Highway’i uygulayarak izinsiz, tamamen merkezi olmayan, parçalanmış ve ölçeklenebilir yeni nesil bir blok zincir sistemi oluşturdu. Ayrıca CasperLabs’ın Akıllı Sözleşme Platformu, geliştiricilerin uygulamalar oluşturmasını ve son kullanıcıların bunları kullanmasını çok daha kolay hale getiriyor.

Casper Network; Casper CBC (Correct-by-Construction) spesifikasyonu üzerine inşa edilmiş ilk Proof of Stake protokollü blok zincirdir.


  • Casper CBC Highway protokol nedir? Geliştiriciler tarafından blok zinciri tabanlı fikir birliği protokollerine kesinlik ve esneklik getirmek için tasarlandı. Tasarlamayı yapanlar, ethereum projesinin ilk geliştiricileri arasındadır. Projede hedeflenen kesinlik, geçmiş blokların (kararların) geri alınamaz olduğunu garanti ettiği ve kararları olasılık yerine deterministik yaptığı için güvenliği artırır.(Bloklar geri alınamaz ve bu geçmişe süresiz olarak yeni bloklar eklenmeye devam eder) Kısaca hedef, daha güvenli bir hizmeti sunmaktır. Diğer bir hedef noktası olan esneklik ile blok sürelerini koşullarına göre ayarlanabilir kılmaktır. Buradaki hedef ise işlem anlaşmalarını (akıllı sözleşmeler) daha hızlı hale getirmek ve kullanıcıların protokolün veri çıkışına olan güvenini artırmaktır.

Casper Derneği (Casper Association):

Casper’ın temelini oluşturan, Casper Network ve Casper Labs. kar amacı gütmeyen Casper Derneği (Casper Association) tarafından denetlenmektedir. Casper derneği, sistemin devam eden evrimini ve merkeziyetsizliğini denetlemektedir. Ayrıca, Casper’ın ve büyüyen merkezi olmayan uygulamalar ekosisteminin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olacak kaynaklar sağlamaktadır. Casper Association alanında uzman İsviçreli iş insanları tarafından kurulmuştur.

Dernek üyeleri ile ilgili daha detaylı incelemeyi buradan yapabilirsiniz.

 

 


CASPER TEKNOLOJİSİ

 

Casper network, kendilerinin de ifade ettiği gibi ilk hedefleri olarak, kurumsalları benimsemiştir. Casper; kurumsalların kullanış kolaylığı taleplerine odaklanarak tasarlanmıştır. Peki nedir bu kolaylık sağlayan odak noktaları? Protokol, esnek gizlilik izinleri, düşük gecikme süresi ve güvenlik. Casper, kuruluşların güvenlik veya performanstan ödün vermeden gizlilik tercihlerine bağlı olarak genel, izinli ve özel yinelemeleri arasında seçim yapmalarına olanak tanır.

İlk aşamada planlanan bu tasarılar, Casper ile ortaklıklar geliştirmek isteyen birden fazla kurumsal firma ve Web3 ekiplerini cezbetti.

Casper Network, ağın sürdürülebilir yeni pazarlar oluşturmasına ve gelecekte kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak üzere sürekli gelişmek üzere (upgradable) tasarlanmıştır. Zincir üzerindeki akıllı sözleşmelerin doğrudan yükseltilmesini sağlayarak karmaşık ve geçiş sürelerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve akıllı sözleşme güvenlik açıklarını düzeltmeyi kolaylaştırır.

İşletmeler, kurumsal uygulamalara hem özel bir ağın gizliliğini hem de genel bir ağın güvenliğini sağlayarak üzerinde özel veya izin verilen uygulamalar oluşturmayı seçebilir.

Casper, geliştiricilerin WebAssembly programları ile oluşturmasını destekler. Ağın geliştirme ekosistemi, özel bir dilde yazılmak yerine mevcut Web2 geliştiricilerine aşina olacak şekilde tasarlanmıştır.

Casper, tutarlı, öngörülebilir ve şeffaf gaz maliyetleri oluşturarak, değişkenliği ortadan kaldırarak, hem geliştirici hem de kullanıcı deneyimini iyileştirerek aktif ve çeşitli davranışını teşvik eder.

Casper’ın benzersiz PoS modeli , diğer blok zinciri ağlarına kıyasla zincir içi işlemlerin enerji ayak izini önemli ölçüde azaltan blok zinciri tüketimi için çevreye daha duyarlı bir model sunar.

Projenin enerji tüketimi için daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Casper’ın PoS mimarisi; bir veritabanı ölçeklendirme çözümü olan sharding’i mümkün kılar. , iş yükünü “parçalar” adı verilen daha küçük, daha hızlı doğrulayıcı düğüm gruplarına bölerek ve işi bunlar arasında dağıtarak performansı optimize eder. Kısaca söylemek gerekirse Casper, sharding altyapısı ile oluşturulmuştur.


  • Sharding nedir? Blok zincirleri için bir ölçeklendirme çözümüdür. Bir blockchain ağındaki her düğüm tipik olarak blockchain’in tam bir kopyasını barındırır. Sharding‘de ise, genel performansını ve konsensusu hızlandırmak için düğümlerin tüm blok zincirinin “kısmi kopyalarına” sahip olmasına izin veren bir yöntemdir.

CSPR TOKEN (JETON)

CSPR, Casper Network’ün yerel tokenıdır. Proof-of-stake blok zinciri olarak Casper, ağı güvence altına almak ve sürdürmek için PoS konsensüs mekanizmasına katılan doğrulayıcıları ( işlemlerini işleyen kişileri) ödüllendirmek için CSPR token kullanır. Ayrıca katılımcıları, CSPR tokenı hesaplama ücretlerini (gas fee) ödemek için kullanır.

Piyasada olan token sayısı (Circulating Supply) : 590,273,359 adettir

Token toplam arzı (Total Supply) : 10.000.000.000 adettir

 

CASPER EKOSİSTEMİ


CASPER PARTNERLİKLERİ

Firmaların Casperlabs ile yapmış olduğu partnerliklerden bazılarını beraber inceleyelim.

 


CASPER & ARCADIA GROUP

23 Haziran 2021 tarihi itibariyle Casper, Arcadia ile ortaklığını duyurdu. Peki nedir bu ortaklığın hedefi?

Arcadia Group, Casper ekosisteminde defi yazılım altyapısı oluşturuyor. Grup, defi ve gizliliği koruyan uygulamalara güç sağlamak için güvenli bir altyapı oluşturmaya başlayacak.

Arcadia Group, Web3 alanında en çok aranan denetim ve güvenlik firmalarından biridir ve özellikle DeFi dünyasında önemli deneyime sahiptir. Zincir üzerinde 150 milyon dolarlık değer işleyen ve 6 milyar dolardan fazla yönetim altındaki varlıklarla (AUM) akıllı sözleşmelerin güvence altına alınmasına yardımcı olan ekiplerle çalışmıştır.

 


CASPER & QuEST Global

Küresel bir ürün mühendisliği ve yaşam döngüsü hizmetleri şirketi olan CasperLabs ve QuEST Global , Casper Network üzerinde bir dizi blok zinciri tabanlı çözüm oluşturmak için ortaklık kurdu. Ortaklığa göre, şirketler başlangıçta çeşitli sektörlerdeki müşteriler için yenilikçi tedarik zinciri modellerine odaklanacaklar.

CasperLabs’ın desteğiyle QuEST, son müşterilerinin, ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden hem kurumsal düzeyde güvenlik hem de performans gerektiren kuruluşlar için özel olarak oluşturulmuş Casper Network üzerinde Web3 uygulamalarını sorunsuz bir şekilde oluşturmasını sağlayacak.

 

 


CASPER & AMLSafe (Kripto Cüzdan)

Yakın zamanda, haziran ayı ortalarında CasperLabs, Kara Para Aklamayı Önleme (AML) özellikleri ve yapay zeka destekli Müşterini Tanı (KYC) uyumluluğu ile entegre edilmiş ilk velayetsiz kripto cüzdanı olan AMLSafe ile bir ortaklık duyurdu. Bu ortaklık ile işletmelere, Casper Ağı üzerinde AML ve KYC gereksinimlerini otomatik olarak karşılama yeteneği ile işlem yapma olanağı tanır.

Kullanıcılara yalnızca kripto para alışverişi yapma, satın alma veya satma ve gönderme veya alma olanağı sunan temel kripto para cüzdanlarından farklı olarak AMLSafe, işletmelere her işlemde AML ve KYC uyumluluk kontrolleri sunmak için yerleşik uyumluluk desteğine sahiptir. AMLSafe, işletmelere, fonları merkezi çözümlerde veya borsalarda tutmak zorunda kalmamaları için, Hacken tarafından denetlenen, gözetimsiz bir cüzdan seçeneği sunacak. AMLSafe şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Brezilya, Gürcistan, Endonezya, Ukrayna, Rusya ve Güney Afrika’daki kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumdadır.


CASPER & CHAINLINK

Casperlabs ve Chainlik arasında daha önce yapılmış olan partnerlik ile; Chainlink, CasperLabs blok zinciri ve akıllı sözleşme platformunda geliştirilecek tüm uygulamalar için ilk ve önerilen oracle sağlayıcısı konumundadır. Chainlink entegrasyonu ile kullanıcı dostu bir ekonomik ortam yaratılmış ve inşaatçıları yepyeni bir olası uygulama alt kümesiyle güçlendirmiştir. Buna karşılık CasperLabs, Chainlink’i çekirdek platform mimarisinin ayrılmaz bir bileşeni olarak kullanan ilk platform olmuştur. Chainlink, uygulama ve teşvik uzmanlığının yanı sıra yüksek kaliteli veri sağlayıcıları ve oracle düğüm operatörlerinden oluşan sağlam bir ekosisteme erişime sahip bu alandaki önde gelen Oracle çözümüdür. CasperLabs geliştiricileri, güçlü veri güvenliği ve güvenilirlik garantileri için merkezi olmayan oracle ağları oluşturmak için Chainlink’in benzersiz çerçevesini kullanabilir.


CASPER & TERRA VIRTUA

Casperlabs ve eğlence odaklı koleksiyon platformu ve pazarı olan Terra Virtua arasında bir ortaklık kurulmuştur.

Blockchain teknolojisini kullanarak dijital tahsilat satın alımlarının yaygın olarak benimsenmesini genişletmeye yönelik sürekli çabalarda, Terra Virtua, kullanıcılara sahip oldukları veya Casper Network’ü kullanarak satın aldıkları fiziksel varlıkların doğrulanmış kimlik doğrulamasını sunacak.

Terra Virtua, dijital pazar yeri aracılığıyla tüketici NFT satın alımlarını kolaylaştırır. Dijital varlık koleksiyoncularının sanal ürünlerini artırılmış gerçeklikte görüntülemesine ve bunlarla etkileşime girmesine olanak tanır ve yakında tam sanal gerçeklik özelliğini kullanıma sunacaktır. Mobil ve oyun teknolojilerindeki en son gelişmelerden yararlanan Terra Virtua’nın misyonu, hayran tabanlı kullanıcı topluluklarıyla etkileşim kurmak ve bunları birbirine bağlamak ve koleksiyon dünyasını yeniden icat etmektir.


CASPER PROJESİNE GENEL BAKIŞ


Coinlist Satış Detayları


CASPER & DEVxDAO PARTNERLİĞİ


CasperLabs çalışanları, yatırımcıları ve danışmanları, akademi, işletme ve mühendislik genelinde internet ölçeğinde bilgi işlem sistemlerinde onlarca yıllık deneyime sahip çeşitli düşünürler ve üreticiler grubudur.

Diğer ekip üyelerini ve ekibin daha önce çalıştığı tanınır firma listesini incelemek için; Casper Takımı

Casper projesine ait white paper dosyasını  buradan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca daha da meraklıları için projeye ait döküman dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Projeyi bir de kendi hazırladıkları tanıtım videosundan inceleyelim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: