Black Friday ve El Salvador

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, cuma günü Bitcoin (BTC) fiyatının 54.000 doların altına düşmesini fırsat bilerek 5 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. Aynı zamanda Black Friday’e denk gelmesi alımlara ayrı bir anlam katmış oldu!

El Salvador başkanı, cuma günü attığı tweet’te, Güney Afrika’da keşfedilen yeni COVID-19 varyantına yanıt olarak küresel piyasalardaki satış baskısını takiben 100 Bitcoin satın aldığını söyledi. 10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek değeri olan 69.000 dolara ulaştığından bu yana Bitcoin, yüzde 20’den fazla düşerek 24 saatten kısa sürede yüzde 8’lik düşüşle 54.343 dolara kadar inmişti.

Bukele ilk olarak, El Salvador’un 7 Eylül’de yürürlüğe girecek olan Bitcoin Yasasının arifesinde büyük bir BTC alımı yapacağını ve fiyat yaklaşık 52.000 dolarken 200 BTC alacağını duyurmuştu. Hükümetin fiyat düşüşü sırasında satın aldığı miktarı her seferinde tweet attı ve ülkenin elinde, en son alımdan önce 1.120 BTC bulunuyordu. 26 Kasım’da 100 BTC’nin eklenmesiyle El Salvador, yaklaşık 66,3 milyon dolar değerinde BTC’ye sahip oldu.

Haziran ayında El Salvador’da Bitcoin yasal para birimi haline getirmeyi amaçlayan ilk mevzuatı açıklayan Bukele, ülkede kripto para benimseme ve madencilik konusunda çeşitli girişimlere önayak olmuştu. Hükümet, devlet tarafından verilen Bitcoin cüzdanı Chivo’yu desteklemek için altyapı çalışmalarına başladı ve yakın zamanda, başlangıçta 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvillerle finanse edilen kendi Bitcoin Şehrini bir yanardağın eteklerine kurma planlarını açıkladı.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: