Bitcoin’de rekor kapanış ve ETF

Bitcoin, ardından hafta kapanışını beklemeden tekrar yükselerek yeni haftaya düşmeyi reddederek başladı.

Yakın gelecekte tekrar ATH yapacağı tahmin edilen ve yatırımcılarının tekrar yüzünü güldüren Bitcoin 18 Ekim gününün ilk saatlerinde tökezleyerek, 60 bin$ altına geriledi ve 60 bin$’ın altına sarktı. Fakat imdada yetişen boğalar, düşüşün ardından hiç vakit kaybetmedi ve agresif bir şekilde alım yaptılar. BTC/USD paritesi, kısa bir sürede kaybettiğini geri topladı ve tam bir ayı tuzağı oluşturdu. Bitcoin, tarihinin en yüksek hafta kapanışı serüvenini kısa süreli bir aksama ile tamamlamış oldu.

Yatırımcı ve analist Rekt Capital’e göre “Bitcoin’in tarihi haftalık kapanışı, kripto paranın yükseliş için iyi konumlandığı anlamına geliyor” diye özetledi. Rekt Capital, BTC fiyatının bir sonraki aşamada, 2013 ve 2017 boğa piyasalarıyla da uyumlu olarak daha fazla dalgalanma göstereceğini raporunda ekledi.

Peki sırada ne var?

Pazartesi günü Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine 3 bin dolardan daha yakınken, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onayıyla ilk Bitcoin ETF ürünü New York borsasında listelenecek.

Geçtiğimiz hafta ETF’lerin onaylanacağına dair söylentiler piyasaya düştükten hemen sonra Bitcoin ve domimansı artış gösterdi. Yıllarca Bitcoin ETF taleplerini veto eden SEC, Coinbase’in Lending projesine de aba altından sopa göstererek büyük tepki toplamıştı. Artık beklenen talep ve büyük firmaların teker teker Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklaması SEC’i iyice köşeye sıkıştırdı ve ETF onayı haberi piyasaya düştü. SEC, yıllardır süren redlerin ardından, her ikisi de CME Group Bitcoin Vadeli İşlemler tabanlı olan iki ETF ürününü onayladı. Hatta New York Times’ın haberine göre Proshares Bitcoin Futures ETF’si salı günü New York Menkul Kıymetler borsasında işlem görmeye başlayacak.

Elbette ki Bitcoin fiyatı sadece ETF haberlerine bağlı değil, tek bir denklem ile yükselecek demek yanlış olur. Ancak ETF’lerin onaylanması ve sürecin başlaması özellikle ABD’de yatırım fonlarının oraya akmasını sağlayacak ve ilgiyi arttıracaktır. Bitcoin’in kabul görmesi ve resmiyete dökülme süreci hızlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: