Bitcoin Ağ Zorluğu 7. Kez Artıyor

Bitcoin 18-25 Ekim haftasına güzel başladı. 17 Ekim Pazar gecesi 29.000$’dan beri gelen yükseliş anlık olarak sekteye uğramış, ayılar ortaya çıkmış olsa da boğalar müthiş bir atakla Bitcoin’i rayına geri sokmuştu.

Elbette onlarca parametre, haber, etken Bitcoin fiyatına dolaylı etki yaratsa da Bitcoin analizi yapılırken faydalanılan bir diğer parametre de Zorluğu’dur.

madencilik zorluğu, bugün art arda yedinci artışı gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Böyle bir durum, en son 2019 yılında görülmüştü. Bugün artış yaşanması halinde madencilik zorluğu, haziran ayından beri ilk kez 20 trilyonu geçecek.

Ay başında 140 EH/s’yi geçen hash oranı ise dalgalanmayı sürdürüyor. Hash oranı, son tahminlere göre 123 EH/s’ye geriledi.

Zorluğu Nedir?

Bildiğiniz üzere Bitcoin PoW (Proof of Work) prensibiyle madenciler ile birlikte işletilir. Yapılan işlemler blokzincire ek bir blok üzerine şifrelenir ve dünyaya dağıtılır. Madenciler bu bloklarda yer alan işlemlerin şifrelerini çözmeyi denerler. Çözülen blok, blokzincire eklenir ve bloğu çözen madenci Bitcoin ile ödüllendirilir. Ancak süreç içerisinde işlem adedi artması, kazıcı sayısı artması gibi durumlarda blok üretiminin yavaşlaması için zorluğu arttırılması sağlanmıştır. Bu parametreye zorluğu denir. Bitcoin’de 10 dakikada 1 blok üretilir ve bu sayıyı sabit tutmak için kendi kendine şifre çözümünü zorlaştırmaya programlanmıştır. zorluğu her 2.016 blokta 1 (yaklaşık iki haftada) gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: