Bitci.com Tanıtım ve Taraftar Token Nedir?

Bitci.com Kimin?

Bitci.com; 1987 yılında İstanbul’da kurulmuş ancak 1997 yılında Bodrum / Muğla ‘ya taşınan; bünyesinde inşaat, enerji ve turizm gibi çeşitli şirketleri barındıran Çağdaş Holding’in iştiraki olduğu kripto para oluşumudur. Türkiye’nin ilk blokzinciri olma özelliğini taşıyan bitci.chain tamamen Türk yazılımcılar tarafından üretilmiştir. Sadece kripto para olarak değil üzerinde akıllı sözleşmelere ve NFT üretilmesine de olanak veren yapısı ile maksimum hızda ve güvenlikte, düşük maliyetli çözümler sunmayı amaçlamaktadır. $bitci blokzincirin ana coinidir.

Bitci.com

Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi coinler haricinde bitci.com borsasında Türk lirası karşılığında Algorand $ALGO, Tezos $XTZ, Stellar $XLM, Tron $TRX, Holo $HOT , Bittorent $BTT gibi altcoinler de bulunmaktadır.

Kripto para severler 2020 yılında Chiliz ekosisteminden üretilen Galatasaray SK ve Trabzonspor taraftar tokenlerine büyük bir ilgi duymuştu. Taraftar tokenlerin çok önemli olduğunu bilen Bitci.com; şimdiye kadar Brezilya, İspanya, Uruguay, Peru Milli takımları, Glasgow Rangers, Deportivo Alaves, Real Betis, Wolverhampton gibi köklü futbol takımları; Eskişehirspor, Denizlispor, Ankaragücü, Kocaelispor gibi Türk takımları, Türk Basketbol Federasyonu, NR1 Müzik platformu, Moto GP organizasyonu, McLaren F1 takımı ile anlaşma yapmıştır. Bu markaların Taraftar – Fan Tokenlerini üretip bitci.com üzerinden ön satışlarını gerçekleştirmektedir. Taraftar tokenleri ile oluşturulan ekosistemde taraftarlar hem taraftarı olduğu kulüplere destek oluyor hem de VIP bilet, stadyum turu, tanışma gibi özel avantajlardan yararlanma fırsatı buluyor. Bu taraftar tokenlere sahip olmak için öncelikle bitci.com üyesi olmalı ve $bitci coin almanız gerekmektedir.

 

Bitci.com Nasıl Üye Olunur ?

Bitci.com borsasında üyelik işlemlerine başlamak için aşağıdaki linke tıklayınız!

Üye olmak için tıklayınız!

İnternet tarayıcınız açılacak ve karşınıza “Hesap Oluşturma” menüsü açılacak. İlgili boşluklara bilgilerinizi doldurarak “Hesap Oluştur” butonuna basıyoruz.

Bu resmi büyütebilirsiniz.

Cep telefonunuza gelecek onay kodunu kutucuklara doldurarak ve mailinize gelecek hesap doğrulama linkine tıklayarak kayıt işlemini sonlandırıyoruz.

Bitci.com Giriş

Kırmızı daire içine alınmış , insan figürü bulunan ikona basıyoruz ve “Güvenlik Ayarları’nı” seçiyoruz. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra 2FA güvenliği aktifleştirmenizi öneririz.

2FA

Türkçesi “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” olup temel olarak, hesaplarımıza gireceğimiz zaman ikinci bir onay istenmesinden ibarettir. “Telefon numaranız” ve “Google Verification” olarak iki ayaklı olan bu işlemi daha sonra da gerçekleştirebilirsiniz, ancak mutlaka yapmanızı öneririz.

Google Verification

Android veya IOS telefonunuza “Google Authenticator” yükleyeceksiniz. Bu uygulama 6 haneli bir şifre üretip,10 saniye de bir bu şifreyi yenileyerek hesabınızın çalınmasını engelliyor. Ayrıca Google Authenticator uygulamasını diğer borsalarda da bu şekilde kullanabilirsiniz.

Telefonunuzdan QR kodu okutup hızlıca tanımlamayı yapabilirsiniz. Bu tanımlama sonrası telefonunuzdaki Google Authenticator ve Bitci.com hesabınız bir teyit köprüsü oluşturacak. Bitci.com’a her girişte ana ekranda e-mail ve şifrenizi girdikten sonra sizlere Google Authenticator’un yarattığı şifreyi isteyecek. Önceden belirttiğim gibi bu şifre sürekli değişeceğinden Bitci.com için kullandığınız e-mail ve şifreniz kötü niyetli insanların eline geçse bile hesabınıza erişilmesine engel olacak.

KYC – Know Your Customer

KYC gerçekleştirmek isteyen firmaların amacı hem müşterisini tanımak hem de kişisel uygunluklarını denetlemektir. Borsalar da bazı yasaklı ülke vatandaşlarına (Örn: Kuzey Kore), birden fazla hesap açan spekülatörlere ve trade robotlarına karşı önlem almak amaçlı sizden kimlik, pasaport, ehliyet, ikamet adresinize ait fatura vb. isteyebilirler. Çoğu borsada KYC doğrulaması yapmamış üyelere para çekme izni verilmez. Kripto para piyasasının olmazsa olmazlarından biridir KYC.

Önemli Bilgi: Türkçe desteği olmayan, güven vermeyen, aşırı promosyon yapan borsalara KYC yapmak risklidir. 

 

Bitci.com Para Yatırma

KYC, 2FA adımlarını tamamladıktan sonra Bitci.com’un ana sayfası karşımıza geliyor. Ana sayfanın sağ tarafında “Kasa” ve “Cüzdan” seçenekleri bulunmakta. Alım satım işlemlerine başlamak için öncelikle hesabımıza para göndermemiz lazım. Cüzdan sekmesi altında yer alan “Cüzdanlarım” seçeneğini seçiyoruz.

Cüzdanlar

Karşımıza Bitci.com borsasındaki tüm kripto varlıklarımız ve Türk Lirası bakiyelerimizi görüntülüyoruz. Türk Lirasının karşısında yer alan “Yatırma” seçeneğini seçiyoruz.

Türk Lirası – Yatırma

“Banka Seçiniz” yazısına tıkladığımızda ekranda Akbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank‘ı göreceksiniz. Her üç bankada da gönderim ücretsiz. Bankanızın EFT bölümünden;  Bitci Teknoloji A.Ş.’ye  IBAN ile dilediğiniz miktarda para gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.  Hesabınıza başka bir isimden para gönderemezsiniz. Gönderen ad-soyadı  ile borsaya kayıtlı ad-soyad aynı olmalıdır.

Bu resmi büyütebilirsiniz.

 

Bitci.com Kullanımı

Adımlar tamamlandı. Para gönderildi. Her şey hazır ise Bitci.com borsasını tanımaya başlayalım. Ana sayfada sol tarafta logonun hemen yanında yer alan seçeneğini seçiyoruz. Yuvarlak içine alınmış olan Grafik Kapalı” yazısına tıklayarak ilgili paritenin grafiğini görebilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan bu arayüzü mavi kutucuk içerisinde yer alan paneli kullanarak grafik üzerinde trend çizgileri çekebilir, indikatörler ile fiyat tahminleri yapıp, al sat stratejinizi belirleyebilirsiniz.

                                 

Solda “Market Alanı” bölümünden dilediğiniz coinin marketine geçebilirsiniz. Bitci.com borsasında kripto paraların Türk lirası pariteleri bulunmaktadır. Yazıyı kaleme almadan çok kısa süre önce kripto para dünyasında en büyük hacme sahip Stable Coin (Stable Coin nedir?) olan Tether $USDT sadece $Bitci Coin alım satımında olsa da kullanıma açılmıştır. İlerleyen zamanlarda diğer altcoinlerin de $USDT paritesi işleme açılabilir.

 

Bitci Coin Nasıl Alınır?

Ana sayfada Borsa seçeneğine bastığımızda bizi Bitci / Türk Lirası marketine / tahtasına götürecek. Sol altta güncel gerçekleşen alım satım geçmişini, ortada ve sağda ise bekleyen alım veya satış emirlerini göreceksiniz. Fiyat kısmına $Bitci coini almak istediğiniz birim fiyatını ve miktarını yazıp, “Bitci Alış Emrini Onayla” butonuna basabilirsiniz.

Bitci Türk Lirası Marketi / Tahtası

Dilerseniz alım satım ekranında 3 farklı emir tipi ile işlem yapabilirsiniz.

Limit

Fiyat ve adet girilmesi gerekmektedir. Emri veren alıcının işlemin gerçekleşmesini kabul ettiği en yüksek fiyatı, satıcının ise satmayı kabul ettiği en düşük fiyatı belli ettiği emir tipidir. Herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde, sistemde pasif olarak geçerlilik süresinin sonuna kadar bekletilir. Bütünüyle gerçekleşmeyebilir, yüzdeli işlem görülebilir.

Bu resmi büyütebilirsiniz.

Hızlı Al Sat

Sadece miktar veya tutar girip emir verirsiniz. İşlem beklemez ve anlık gerçekleşmeye başlar. Emrin girildiği andan itibaren en iyi fiyattan işlem başlar ve işlem miktarı karşılanana kadar takip eden emir fiyatları ile eşleşerek işlemi tamamlar. Emrinizi hızlı gerçekleştirmesi avantajdır ancak hacimsiz coinlerde dezavantajlı fiyatlardan işlem yapabilir.

Stop Limit

Miktar, fiyat ve koşul belirttiğiniz emir tipidir. Fiyatlarla ilgili sizin belirlediğiniz şartların gerçekleşmesi halinde emrinizi tetiklenir ve gerçekleşir. Bir coin aldığınız fiyatın altına düştüğünü varsayalım ve planınıza göre belli bir fiyata kadar düşerse satıp kurtulmayı düşünüyorsunuz. Bu emri limit olarak değil Stop Limit ile verebilirsiniz. Stop limit emir ile dip fiyatı belirlersiniz ve coin fiyatı düşmesi halinde emriniz aktifleşir, satışı gerçekleştirirsiniz. Eğer Limit Emir ile anlık fiyattan düşük bir fiyat emri verseydiniz anlık fiyattan satış tamamlanırdı ve planınızı gerçekleştiremezdiniz.

 

Taraftar Token Nedir ?

Taraftar Token veya Fan Token; spor kulüpleri ile taraftarlar arasında etkileşimi arttırmak ve taraftarların sporun içinde daha aktif bir rol oynamalarını sağlamak için oluşturulan kripto varlıklardır. Maddi karşılığı vardır, para ile alınıp satılırlar. Taraftar token elinde tutan spor severler, tuttukları takımların onlara özel hazırlamış olduğu stadyum turu, VIP bilet, oyuncularla tanışma gibi ödüllerin yanı sıra indirim ve çeşitli oylamalara katılma hakkı kazanırlar. Bitci.com dünya üzerinde spor ile ilgili taraftar token üreten sayılı blokzincirlerden biridir.

Bitci.com üzerinde ön satışı yapılmış ve listelenmiş olan taraftar tokenleri görebilmek için Market Alanı bölümünde “BITCI” sekmesini seçiyoruz. Piyasaya sürülmüş olan Türkiye Basketbol Federasyonu, Eskişehirspor,  Glasgow Rangers,  Karşıyakaspor ve Ankaragücü taraftar tokenleri karşımıza çıkacak. Bu tokenleri satın alabilmeniz için $bitci coin sahibi olmalısınız.

Bu resmi büyütebilirsiniz.

 

Taraftar Token Fiyatları ve Taraftar Token Ön Satışları

Taraftar tokenleri üretilip piyasaya sürülmeden önce “IEO – Initial Exchange Offering” olarak Bitci.com üzerinden satılmaktadır. Borsalar müşteri çekmek, isimlerini duyurmak için henüz piyasaya sürülmemiş  tokenleri yatırımcılara daha ucuza almalarını sağlayan ön satışlar yapmaktadırlar.  Bu ön satışlar çok genellikle yatırımcılar için karlı olur. Bu sebeple ön satışlara talep fazla oluşur ve siteler üzerinde yoğunluklara sebep olabilmektedir. IEO Nedir? Daha detaylı bilgi için tıklayınız!

Ön satışlar öncesi taraftar token fiyatları belirlenirken birden fazla kıstas düşünülür. Belirli bir fiyat yoktur. Hitap ettiği taraftar kitlesinin niceliği, uyandıracağı ilgi gibi bir çok faktör düşünülür, belli bir adette üretilir ve belli bir miktarı piyasaya sürülür. Arz / talep ilişkisi her coin / tokende olduğu gibi taraftar tokenler için de geçerlidir. Fiyat tahmini yapmak zordur, ancak karşılaştırma yapılabilir. En son yapılan IEO’da Peru Milli Takımı‘nın taraftar tokenleri adedi 0,3€ fiyattan satışa çıktı.

Bitci.com üzerinde ana sayfada “Taraftar Token” butonuna basıyoruz.  Ortada bulunan “Tümünü Gör” seçiyoruz.

Bu ekranda dilediğiniz Fan / Taraftar Tokenlerin ön satış ve listelenme tarihlerini, piyasaya sürülecek miktarları ve toplam arzları gibi detayları görebilirsiniz. Son gelişmeleri ve ön satışları kaçırmamak için bizi ve Bitci.com’u sosyal medyalardan takibe almanızda fayda var. Listelenmiş taraftar tokenlerin güncel $Bitci coin fiyatlarını görebildiğiniz bu ekranda “Satın Al” seçeneğine tıklamanız halinde ilgili taraftar tokenin marketine ulaşabilirsiniz.

Fenerbahçe’nin Paribu ile anlaşıp IEO yapacağını belirtmesi ve tüm tokenlerin saniyeler içinde tükenmesi ile birlikte sahadaki rekabet kripto para piyasasına da sıçramış oldu. Üç büyüklerden geriye kalan Beşiktaş halen bir platform ile anlaşmış değil. Bir çok söylenti var ancak henüz resmi bir açıklama iki taraftan da gelmedi. Kim bilir belki Beşiktaş da Bitci.com ile anlaşma sağlar ve kripto para daha çok kişinin hayatına girer.

Sağlıklı, güvenli ve kazançlı günler dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: