Binance Coin $BNB Yakım Mekanizmasını Tanıttı

Dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, 3 ayda 1 kez gerçekleştirdiği kendi tokeni olan Binance Coin $BNB yakım sürecine ek olarak Binance Smart Chain üzerinde de bir yakım mekanizması başlatmak istediğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde 640 Milyon$ değerinde $BNB yakımı gerçekleştiren borsadan yapılan açıklamada, Binance Evolution Protocol yani Binance Evrimleşme Protokolü olarak adlandırılan ve BEP-95 olarak numaralandırılan bu mekanizma gerçek zamanlı tüm işlemlerde komisyon yani gas ücretlerinin %10’u oranında $BNB yakacak. Taslak olarak hazırlanan teklif henüz yürürlüğe girmedi.

Borsadan yapılan açıklamanın satır başları şöyle.

  • Yönetişim vasıtası ile ilerde bu yüzdelik oran değiştirilebilecek. Binance Smart Chain doğrulayıcıları tarafından oylama güçlerine (stake edilen BNB) dayalı bir teklif oylama süreci aracılığıyla belirlenebilecek. BSC doğrulayıcıları, oylama güçlerine göre “lehte” veya “aleyhte” oy kullanabilecek.
  • Zaman içinde BNB sayısının azalması ve fiyatının yükselmesi düşünülüyor.
  • BSC daha merkeziyetsiz olacak

Teklifin kabul edilmesi durumunda üzerindeki doğrulayıcılar daha az kazanç elde edecekler. Buna benzer bir güncelleme Ağustos ayında Ethereum ağı EIP-1559 teklifinde yer almıştı. Teklif sonrası üretilen Ethereum bloklarının bir kısmı madencilere verilmek yerine yakılmaya başlandı. Her üretilen blokta Ethereum yakım sürecinin başlaması madencilerin kazancını düşürdüğünden madenciler bu kez gas ücretlerini yükseltip açığı kapatmaya çalıştılar. Böylelikle Ethereum ağında yavaşlamaya ve yüksek komisyonlara neden oldular.

Günde ortalama 6000 adet BNB üretildiğini düşünürsek ve 600 adedinin yakılacağını varsayarsak günde yaklaşık 280.000$ değerinde BNB yakılacak. Bu yakma mekanizması $BNB arzını daha da azaltacaktır; bu nedenle artan talep $BNB değerini daha da yükseltecek gibi duruyor.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: