Binance CEO CZ, CBDC Hakkında Yazısı

Dünya’nın en büyük hacimli kripto para borsası ve diğer dijital varlıkların öncüsü ve en büyük destekçisi Binance’in CEO’su Binance Blog’unda 3. Sıkça Sorulan Sorular 3 başlığı altında CBCD’leri Central Bank Digital Currencies yani Merkez Bankaları Dijital Para Birimleri’ni değerlendirdi.

“İnsanlar bana bugünlerde oldukça sık Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) hakkında sorular soruyor. Bitcoin’in yerini alacaklar mı? etkisi nedir? Ve benzeri. İşte 2022 ve sonrası hakkında ileriyi düşündüğüm için benim görüşüm. Genel olarak, CBDC’lerin kripto endüstrisi için çok olumlu olduğuna inanıyorum, ancak birkaç uyarım var. CBDC’nin gördüğüm faydaları ve kripto endüstrisine getirebilecekleri ile başlayayım.”

Doğrulama

Blockchain dijital para birimleri yayınlayan merkez bankaları, blockchain teknolojisinin güçlü bir doğrulamasıdır. 2 yıl kadar kısa bir süre önce, yeni gelenlerin teknolojinin bir moda olabileceğinden endişe ettiğini duyduk. Şimdi merkez bankaları bunu benimserken, artık bu endişeleri duymuyoruz.

Eğitim

Bugün merkez bankaları ve hükümetler, kitleleri blok zincir teknolojisi ve kripto para birimleri hakkında eğitiyor. Ve tahmin edebilirsiniz ki, Bitcoin’i öğrenmeden blockchain hakkında bilgi edinemezsiniz. Bitcoin’i öğrendiğinizde, paranın değerli temel özelliklerini öğrenirsiniz – kıtlık, işlem yapma özgürlüğü ve düşük ücretler.

Benimseme

Hükümetler mağazaları ve tüccarları dijital para birimlerini kabul etmeye zorlayabileceğinden, CBDC’lerin benimsenmesi daha hızlı olabilir. Bu da cüzdanların benimsenmesini ve birçokları için kripto para birimlerinin kullanılmaya başlamasını sağlıyor.

Entegrasyon

Ve son olarak, CBDC’ler kripto borsalarının bunu entegre etmesine izin vermek için izinlerini açarlarsa,  bu çok iyi bir fiata olumlu yansımış olacaktır. İzin planları açıklandıkça, bugün var olan birçok stabilcoin’in yerini alabilir.

Ancak…. Evet, geleceğini biliyordunuz. Bazı endişelerim var.

 

Temel Özellikler

CBDC’lerin ilk sürümlerinin çoğunun temel özelliklerinde Bitcoin, Ethereum ve BNB gibi “yerel kripto” para birimlerinden farklı olacağına inanıyorum.

Sınırsız Tedarik

Çoğu CBDC’nin sınırsız kaynağı olacaktır. Yani, merkez bankaları istedikleri zaman daha fazlasını basabilir ve muhtemelen de basacaktır. Bu niceliksel genişlemeyle birlikte enflasyon oluşabilir. Bunun etkisini bildiğinizi varsayıyorum. Bu yazıda buna girmeyeceğim.

Bitcoin, BNB ve diğer kripto para birimleri genellikle sınırlı bir arza sahiptir. BNB, çoklu yanma mekanizmalarıyla dahili olarak azalan bir arza bile sahiptir. Bu, tipik olarak, bu madeni paraların bir değer deposu olarak hareket etme yeteneğini geliştirir.

İzin

Çoğu CBDC’ye izin verilecektir, yani paranızı kullanmak için izin istemeniz gerekecek. Sadece kahve alıyorsanız, muhtemelen sorun değil. Ancak, vergi sonrası paranızı farklı bir ülkede sevdiğiniz bir projeye yatırmak gibi anlamlı işlemler için, büyük olasılıkla uzun bir onay sürecinden geçmeniz gerekecek ve nerede olduğunuza veya başka bir merci tarafından sebep olmaksızın kesinlikle reddedilebilir.

CBDC’lerin izin verilen doğası, kripto borsalarına entegre edilmelerinin daha uzun sürmesine neden olabilir ve böylece yerel kripto ile daha az birlikte çalışabilir hale gelebilir. Bu yazı itibariyle, kripto borsaları tarafından entegre edilmesi mümkün olan hiçbir CBDC bilmiyorum. Ve bildiğiniz gibi, Bitcoin izinsizdir.

Ücretler

Çoğu CBDC’nin, özellikle sınır ötesi işlem yapıyorsanız veya fiat kullanırken genellikle yüksek işlem ücretleriyle ilişkilendirilen diğer işlemleri yapıyorsanız, yüksek ücretlere sahip olmasını bekliyorum. CBDC’lerin izin verilen doğası göz önüne alındığında, CBDC’leri sınır ötesi işlemler için kullanırken, kendi zamanınız ve fırsat maliyetleriniz de dahil olmak üzere, büyük olasılıkla önemli ölçüde daha fazla zaman harcamanız gerekecektir. Çoğu kripto para birimi, benzer işlemler için karşılaştırıldığında çok daha düşük ücretlere sahip olacaktır.

Paranın başka bazı temel özellikleri de vardır, birçok Bitcoin eğitiminde bunu okuyabilirsiniz. Hepsini burada tekrar etmeyeceğim.

Bitcoin çöküyor mu? Hayır.

Birçoğu bana “CBDC’ler Bitcoin’in yerini alacak mı?” diye soruyor. Yukarıda bahsedilen farklılıklar için, bunun gerçekleşmesi pek olası değil. Bununla birlikte, bir Merkez Bankası’nın izinsiz, sınırlı arzlı ve düşük ücretli bir madeni para çıkarması düşünülemez. Bu olursa, o ülkedeki insanların Bitcoin’e gerçekten daha az ihtiyacı olabilir. Ancak hepimizin bildiği gibi, bugünlerde Bitcoin sahiplerinin iyi bir yüzdesi, Bitcoin’i zaten bir para birimi alternatifi olarak görmüyor. Belki de Bitcoin ve CBDC’ler arasındaki bu karşılaştırma hiç yapmaya değmez.

Riskler

Hükümetlerin kendi CBDC’lerini tanıtmak için “Bitcoin’i yasaklaması” da düşünülebilir. “Bitcoin’i yasakla” ile ilgili açıklama. Şimdiye kadar, Bitcoin sahibi olmayı yasa dışı hale getiren hiçbir ülke bilmiyorum. Yani, hiçbir yerde “Bitcoin yasak” diye bir şey yok. Bazı ülkeler, kripto borsalarının kendi ülkelerinde faaliyet göstermesini gerçekten yasakladı. Bu, vatandaşlarının bu yeni teknolojiyi ve onunla ilişkili FinTech yeniliklerini benimsemesini büyük olasılıkla yavaşlatacaktır. (Bu serideki bir sonraki makalede umarım madeni para basmanın faydalarına bakın.)

Sonuç: Bir seçenek daha

CBDC’lerin güçlü ve zayıf yönlerinden bağımsız olarak, hala kriptonun sonsuz potansiyeline inanıyorum ve ek bir seçeneğe sahip olmak genellikle olmamasından daha iyidir. Genel olarak, sahip olduğumuz daha fazla kripto seçeneği, daha iyi. Bununla birlikte, Hükümetler ve düzenleyiciler kendi CBDC’lerini oluşturmaya çalıştıkça, onları duvarlarla çevrili doğalarına karşı uyarıyorum.

Para özgürlüğü, kripto ve blok zincirinin doğal ilkesidir. Yukarıda ana hatlarıyla belirttiğim kısıtlamalar ve engeller koymaya çalışmak, hem ulusal ekonomiler hem de küresel kripto ve blok zinciri altyapısı için hayati olduğuna inandığım yenilik ve teknoloji gelişimini boğabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: