Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022 – Kripto Para Analizleri 1 Nisan 2022

Cesur Olan Kazanacak! Sağlam Duran Altcoinler 2022 – Bitcoin Analiz

Altcoinler bir iniyor, bir çıkıyor ve BTC tüm olumlu haberlere rağmen hala yükselemiyor. Piyasayı nasıl yakalayacağınızı şaşırdınız, farkındayız. Haydi hep beraber bu sorunun cevaplarını bulabilmek için sırasıyla BTC, ETH, Solana, AVAKS, Ripple ve daha bir çok altcoinin grafiklerle analizleri yapalım. 

Ayrıca coinlerle ilgili önemli gelişmeler ve haberler ile birlikte genel piyasayı inceleyip, önümüzdeki süreçte bizi neler bekliyor onları yorumlayacağız. Bu arada videonun ilerleyen bölümlerinde iki ödül kampanyasından ve BTC kötü gitse bile, alımdan korkmamanız gereken altcoinlerden bahsedeceğiz. Haydi başlayalım!

Coinlerin haftalık olarak yaşadığı performans değerlendirmesine baktığımızda; daha çok yeni videolarını paylaştığımız Moonbeam ve Nearın ayrıca Mina ve Anchor Protocolün bu hafta genelinde iyi artış gösterdiğini görüyoruz. BTC ve ETH haftalık olarak yaşadığı %10a yakın değer kaybına rağmen, hala piyasadaki en büyük kripto paralar olmaya devam ediyor. Biz de şimdi, Bitcoin ve Etherum ile birlikte analizlerimize başlayalım.

Bitcoin Analiz:

Bitcoin 4 Saatlik grafikte baktığımız zaman kısa vadeli olarak geri çekilmenin, yükselen kanalın orta bandından aşağıya sarktığını ve önemli destek hattı olan 44.000$ kırdığını görüyoruz. Kısa vade baktığımız zaman, yükselen trendin devam etmesi açısından 42.200$ seviyesinin oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Bitcoin’in bu seviyelerden tepki alarak yükseliş trendine devam etmesi gerekiyor yoksa altcoinlere baskı daha fazla artacaktır. 42200 direncinin kırılımı gelirse ilk desteğimiz 40.650$ seviyeleridir. 42200$ direnci çalışır BTC yoluna devam ederse bu kez 44.400$ seviyesi ilk direnç olarak karşımıza çıkacak.

Sosyal medya hesaplarımızda sürekli olarak, Terra LUNA vakfının  Bitcoin Alımlarından bahsetmiştik. LUNA Vakfı, Terra ekosistemini güçlendirmek ve stabil coini UST %20 faiz vermesinin devamlılığı için ilk etapta 3 milyar$ ilerleyen zamanda da yapacağı alımlarla birlikte toplamda 10 milyar$ değerinde BTC alacağını açıklamıştı. Terra CEO’su Do Kwon en son 256$ milyon dolar BTC alımını twitterde esprili bir dille “Günlük yaşamının bir parçasıymış” niteliğinde paylaştı. Microstrategy’den sonra en büyük BTC miktarına sahip olmak istediklerini belirten Do Kwon sözünün arkasında duruyor ve kademeli alım yapıyor.

Peki BTC için böyle olumlu bir alım haberi varken düşüşten kim sorumlu; tabi ki FED

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 15-16 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin toplantı tutanaklarını yayımladı. Tutanaklarda FED üyelerinin bilançonun aylık 95 milyar dolar daraltılması  ve Mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artışının garanti olduğu yönünde fikir belirttiği görüldü. Kasım ayından itibaren 2022 yılındaki faiz artırım haberleri geldikçe baskılanan BTC Ocak ayında 33.000$ seviyelerine kadar geri çekilmişti. Şimdi de piyasa mayıs ayında 50 puanlık faiz artırma söylentisi ile tedirginlik yaşadı ve geri çekilme gözlendi. Bu arada bugün ABD Hazine Bakanı Yellen, TSİ 17.30’da dijital varlıklar hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Özet olarak Yellen kripto paraların merkez bankalarca kullanımını olumlu bulduğunu ancak bir ödeme aracı olarak kullanımının yavaş ve masraflı olacağını belirtti. Ayrıca düzenleyici çerçevenin finansal sistemi ve ekonomiyi bozmadan tasarlanması gerektiğini belirten Yellen kripto paraların ABD’nin rekabet ve ekonomik gücüne katkı sağlayacak şekilde entegre edilmesi gerektiğini ekledi.

Ethereum Analiz:

Ethereum mart ayında başlayan yükselen trendi geçtiğimiz günlerde kaybetmiş ancak tekrar kendini içeri atmıştı. Videolarımızı izleyenler hatırlayacaktır Ethereum’da yükselişin devam etmesi için hacim gerektiğini belirtmiştik. Hacimsiz alımlar ile ETH; trendde tutunmaya çalışsa da FED haberi ile birlikte 3270$ seviyesine kadar geri çekildi. Hatta daha önce belirttiğimiz 2022 boğa trendimizde de tutunamadı . Alt bandı 3100$ seviyeleri olan mor alanda kendini bulan Ethereum tekrar günlük kapanışı 2022 boğa trendinin üstünde yaparsa bu düşüş geçici düzeltme olarak kalacaktır. Yani 3300$ dolar seviyelerinde günlük kapanış yapmamız gerekiyor.

Solana Analiz:

STEPN Uygulamasının yayılması ve GMT tokenin 300 kat değerlenmesiyle hareketlenen Solana coin kısa sürede kendini 130$ bandının üstüne attı fakat Bitcoin haberi ile birlikte düşüşten kurtulamadı. 109$’dan destek bulan solana coin piyasanın yavaşlaması ile anlık olarak 118$ civarlarında.  Kısa vadede üçgen içinde daralması beklenen Solana’nın piyasa ile birlikte yukarı yönlü yol almasını bekliyoruz. Kısa vade desteklerimiz sırasıyla 112 ve 107 dolar seviyeleridir.

Avax Analiz:

Kısa vadeli trendin içinde yoluna devam eden AVAX, geçtiğimiz haftayı oldukça verimli geçirmiş ancak piyasanın rüzgarından kendini koruyamamış görünüyor. Kritik 82$ seviyelerinden destek bulan Avax henüz yönüne karar vermiş görünmüyor.

Xrp (Ripple) Analiz:

Ripple analizimize geçmeden önce  Ripple – SEC davasındaki flaş bir gelişmeyi aktaralım. Ripple’ın savunma avukatı olan James K. Filan dava için kritik bir tarih açıkladı ve 8 Nisan tarihinde ünlü davanın sonlanabileceğini aktaran avukat, bir Ripple zaferi gelebileceğinin altını çizdi. Nisan 2021’den gelen düşen trendi kıramayan Ripple, piyasanın geri çekilmesiyle kısa vadeli yükselen trendde kalmaya çalışıyor. 0,74$ destek bölgesine çekilen Ripple 8 nisanda gelecek haberlere göre sert hareketler yaşayabileceğini belirtmekte fayda var. Ripple’da ilk desteğimiz 0,73$ seviyesi ve ilk direncimiz de 0,85$ seviyeleri.

Dogecoin Analiz:

Elon Musk’ın Twitter’ın %9 hissesine sahip olduğu SEC raporlarından öğrenilince Musk’ın en sevdiği coin olan Dogecoin %20’den fazla yükseliş yaşadı. Bütün ilgiyi tekrar üstüne çeken Dogecoin piyasanın etkisinde kalarak yükselişteki değerlenmeyi geri verirken megafon formasyonu mu oluşturuyor hep birlikte göreceğiz. Formasyon gerçekleşmesi halinde ilk hedefler sırasıyla 0,17$ ve 0,20$ seviyeleridir. Formasyonun bozulması için ise 0,14$’ın altına kırılım gözlemlememiz gerekmektedir.

Shiba Coin Analiz:

Shibanın sürekli geliştiğini ve shit coin olmaktan çıkma yolunda emin adımlarla ilerlediğini daha önceki videolarımızda belirtmiştik. Bu konuda Shiba’nın Metaverse hamlesi de en büyük örnek olarak önümüzde duruyor. Bu hamlenin gelişmesi Shiba’yı çok daha yukarılara taşıyacaktır. Analizine baktığımızda; Shiba coinin 24 aralıktan bu yana bir üçgen içinde sıkışmakta olduğunu görüyoruz. Üst bandı kıramayan Shiba’nın ilk ve önemli desteği 0,0000235$ seviyesidir. Piyasada tekrar olumlu hava esmeye başlarsa ilk direncimiz 0,000028$ seviyeleridir ve kırılması ile büyük bir yükseliş gözlemleyebiliriz.

Metaverse ve WEB3 gelişmeye başlamasıyla birlikte, büyük teknoloji şirketleri bu alanda kendine yer edinmeye çalışıyor. META yani eski adıyla Facebook, 2019 yılında başlattıkları stabil coin DIEM projesinin izin alamaması nedeniyle metaverse projelerinde kullanılmak üzere yeni bir token geliştirmeye başladıklarını duyurdu. 

Başta da söylediğimiz gibi; BTC kötü bile gitse, alımdan korkmamanız gereken projeler var çünkü blok zincir üzerine yatırımları ve gelişimleri sürekli devam ediyor. Bunlara vereceğimiz ilk örnek; SANDBOX

Sandbox Analiz:

SANDBOX Ethereum ağı üzerine kurulu ilk metaverse ve blok zincir tabanlı oyun platformu olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi ilkler çok değerlidir ki bir de sandboks gibi sürekli gelişmeye odaklıysa ekstra değerlidir. Coinmarketcap verilene baktığımızda; toplam arzının 3 milyar adet olup piyasa da 1,16 milyar adedi dolaşımda, anlık fiyatının 3$ civarında, ATH seviyesi olan 8.44$ ulaşması piyasada yükseliş rüzgarı başladığında, hiç de zor olmayacaktır.

Devam etmeden önce bir haberi daha paylaşmak istiyoruz çünkü piyasa için son derece olumlu bir haber olarak görüyoruz.

Geçtiğimiz 2021 sonbaharında Amerika’da ETF onaylarıyla güzel bir ralli yaşamış ve BTC ATH yapmıştı. Şimdi de İsviçreli varlık yöneticisi Valour;  Cardano, Solana ve Polkadot ETP’lerinin 6 Nisanda Paris ve Amsterdam Euronext borsalarında başladığını duyurdu.

Polkadot cephesinde bir haber daha var. Polkadot, Greyscale’in Dijital Büyük Sermaye Fonuna eklendi.

Bloktopia Analiz:

Son projemiz de metaverse fitilini ateşleyen projelerin başında gelen Bloktopia. Bizi takip edenlerin yakından tanıdığı projeyi; private satışlarından itibaren  yatırım yaptığımızı ve satışlar öncesinde sizlere ücretsiz, şartsız koşulsuz başvuru şanslarını ilettiğimi Blok token, listeme sonrasında  700 katına kadar çıktı. Bloktopia, piyasalar geri çekilme yaşasa da partnerliklerden ve atılımlardan vazgeçmiyor. Sürekli kendi ekosistemine büyük oyuncuları katmaya devam ediyor; Coinmarketcap, Kucoin, Solana, Avax, Algorand gibi.. şimdi de blok zincir sigorta şirketi UNO RE yerini aldı.

Bir sonraki yazımızda görüşemek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: