Altcoin Analizleri Mayıs 2022 – Kripto Para ve Bitcoin Son Durum

Çok Kritik! Altcoin Analizleri – USDD Coin Yorum | Kripto Para ve BTC Son Durum

Herkese Merhabalar!

Bitcoin şuan durağan bir şekilde yerinde sayıyor. Bu durum hem iyi hem de kötü algılanabilir. Bir yandan, Altcoinlerin yükselişleri için fırsatlar verse de, bir yandan da Bitcoin’in yükselerek sağlam bölgeye çıkamaması, herkeste tekrar düşüş kaygısı uyandırıyor. Bu yazımızda; hem ekside kalanlar, hem de tam tersi piyasayı nasıl yakalayacağını bilemeyenler için; ilk olarak BTC sonrasında da Ethereum, Solana, AVAKS, Luna, Matic ve daha bir çok altcoinin grafiklerle analizlerini yapacağız. Ayrıca; kripto paralarla ilgili önemli gelişmeler ve haberler ile birlikte, genel piyasayı inceleyip, önümüzdeki süreçte bizi neler bekliyor onları yorumlayacağız.

Analizlerimize hızlıca Bitcoin ile başlayalım.

Bitcoin BTC Analiz:

18 Mayıs günü öğle saatlerinde gelen anlık satış dalgası ile yükselen trendi (kesik yeşil çizgi göster) aşağı yönlü kıran Bitcoin; 28.700 dolar seviyelerine kadar gerilemiş ve tüm piyasayı aşağı çekmişti. Ancak Bitcoin daha sonra bu düşüşü telafi ederek 30bin$ seviyelerine geri yükseldi. Bitcoin için 30 bin doların çok önemli psikolojik bir destek ve aynı zamanda da direnç vazifesi gördüğünü önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Kısa vadeli yükselen trendin korunması için olası geri çekilmelerde 29.100 dolar seviyeleri takip edilmeli. İşleme girecek arkadaşların Ters flama formasyonu oluşması durumundaki kötü senaryolara hazırlıklı olması gerekmektedir. Ters flama oluşması sonucu ilk desteğimiz 24 bin dolar seviyeleridir. 32 bin dolar üzerinde günlük kapanış en azından bu tehlikenin bir süre uzaklaştığına işaret edecektir.

Analizlerimize devam etmeden önce, hızlıca herkesin gündemindeki Luna ve Terra ağındaki son gelişmeleri paylaşmak istiyoruz.

Terra LUNA Son Durum:

Luna vakfı başkanı Do Kwon, bu haftaya girerken bir kurtarma planından bahsetmişti ancak bu plan Terra topluluğu tarafından beğenilmeyince geçtiğimiz gün revize ettiği planını oylamaya sundu. Teklife göre yeni üzerinde UST olmadan yoluna devam edecek; Yeni tokeni LUNA olacak, eski ağın tokeni Classic LUNA olarak adlandırılacak. Yeni ağın tokeni, %30’u Topluluğa ve %35’i Atak öncesi LUNA Hodlerlarına olmak üzere Airdrop şeklinde dağıtılacak. Dağıtılan yeni LUNA’nın genel olarak %30 kilitsiz kalan %70’i ise 2 yıl içinde dağıtımı yapılacak şekilde planlanmış durumda; dört gün sonra sonlanacak oylama devam ederken büyük oranda olumlu karşılanmış durumda.

Bu gelişmeler sürerken, Terra ekosisteminden kopuşlar da gelmeye başladı. Stader Labs, Geçtiğimiz günlerde BNB ağına geçtiğini duyurdu. Bir önceki yazımızı okuyanlar hatırlayacaktır; Polygon Studios; Terra ağındaki projelerin Polygon ağına geçişlerine yardım ettiklerinden bahsetmişti. Açıklamanın ardından BNB ağı da; Terra geliştiricilerine kendi ağlarına davet ederek, geliştirmelerine burada devam etmelerini önerdi. Son olarak LUNA tarafından işlerin henüz rayına oturmadığını belirtmekte fayda var. Terra ekosisteminden kopmalar devam ederse, kurtarma planı da etkisiz kalabilir.

Gelelim en büyük altcoin Ethereum’a ve buradaki son gelişmelere.

Ethereum ETH Analiz:

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin; Shangay zirvesinde yaptığı açıklamada Merge yani birleşmeye dair ilk denemelerinin haziran ayında Ropsten test ağında gerçekleştirileceğini belirtti. Test ağında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda Eylül veya Ekim ayı içerisinde birleşmenin ana ağda hayata geçirileceğini belirtti. Merge ile Ethereum; PoW yani iş kanıtı sisteminden, PoS yani hisse kanıtı sistemine geçerek, Bitcoin gibi, enerji ve donanım gücüne bağlı sistemden, günümüzde bir çok projede hayata geçen ve daha çevreci olan hisse kanıtı sistemine geçmiş olacak. geliştirmeleri kısmında güzel haberler geliyorken, Ethereumda mevcut görünüme bakalım; geçtiğimiz hafta yaşanan düşüş sonrası hafta boyunca 1900-2100 dolar bandında seyreden Ethereum; henüz yönünü tayin etmiş gözükmüyor. 1950 ve 1900 dolar seviyeleri kötü senaryolarla karşılaşmamak için, oldukça önemli. Bu seviyelerin altında günlük kapanış görmek altcoinlerde ciddi kayıplar doğurabilir.

ETH/BTC paritesine baktığımızda ise alçalan takoz formasyonunu gözlemleyebiliriz. Formasyon sonucu Etherum’un Bitcoin’e karşı değerlenmesi beklenir ki bu altcoinlere bir süre nefes aldırır. Önümüzde kritik bir süreç bizi bekliyor; sizlere önemli gelişmeleri sosyal medya kanallarımızdan sunuyor olacağız.

Avalanche AVAX Coin Analiz:

Bir diğer önemli coin Avax’a baktığımızda; yükselen trendin korunması adına 29$ seviyesinin oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Yükselişlerde ise sırasıyla 34$ ve 41$ önemli direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Bitcoin paritesine baktığımızda da Ethereum’daki alçalan takozu, AVAX’da da gözlemleyebiliyoruz diyerek bu haftanın flaş bir gelişmesini sizlere aktaralım ve Tron ağının stabil coini olan USDD hakkında son gelişmeleri paylaşalım. 

USDD Coin Analiz:

5 Mayıs günü Decentralized USD yani merkeziyetsiz USD adıyla piyasaya sürülen USDD coin; geçtiğimiz günlerde stake ödül oranını %30 olarak açıkladı. Tron vakfı, elbette ki %20 ödül veren UST’nin 0,1$’a düşmesi olayından ciddi dersler çıkarmıştır, ancak algoritmik stabil coinlerde en ufak hatanın, büyük felaketler doğurabileceğini unutmamakta fayda var. 

USDD coin şimdilik yolun başında ve market değeri yaklaşık 350 milyon dolar seviyesinde, bu faiz getirisi ile market değerini yukarıya doğru taşıyacağını düşünüyoruz. Luna ve UST olayından sonra, herkes USDDde de aynı şey olur mu diye şüphe ve merakla bekliyor, dikkatli olmakta yarar var. Kucoin, Poloneix, Huobi borsa listelemelerin hemen ardından,

Bugün de Gate borsasında listelenerek, borsalara hızlı şekilde girmeye devam ediyor. Bu arada Gate borsası demişken; binlerce Altcoini rahatlıkla  alıp-satmak, marjin işlemler ve Gate Startup Ön satışlara katılmak için; Gate io borsasının, Pusula Finans ailesine özel, yüksek komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz. Gate io borsası kayıt linkine, buradan ulaşabilirsiniz.

Tron TRX Coin Analiz:

2021 yılı Nisan ayında yakaladığı ATH seviyesinin ardından sert düşüşler sergileyen TRX; 2’li tepe formasyonu oluşturduktan sonra 0,05$ seviyelerine kadar geri çekilmişti. Mayısın ilk haftasında Oluşturduğu orta vade düşen trendi kıramayan TRX; USDD coin ile bu ivmeyi yakalamış görünüyor. Düşen trendi yukarı yönlü kırması durumunda 0,09$ ve 0,11$ seviyeleri ilk hedef noktaları olacaktır.

Solana SOL Coin Analiz:

Geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşler sonrası, ana yükselen trendin  (en altta beyaz çizgiyi göster) altına gerileyen Solana, bu hafta yükselmeyi denese de bunu başaramadı ve uzun vade trendinden red yedi. Günlükte RSI’ın 35 seviyelerinde olması yükselişe hazır olduğunu gösterse de al-sat hacmin eşit dağılması yükselişi engelliyor. Ağda sık sık yaşanan tıkanmaları çözme adına önemli bir yükseltme yapılacağı açıklanan Solana için, takip edilmesi gereken önemli seviyeler sırasıyla 51 ve 47$ seviyeleridir.

Polygon Matic Analiz:

Matic coine baktığımızda önemli bir seviye olan 0,69$’ın altında olduğunu görüyoruz. Instagram’ın NFT‘leri destekleme projesinin aktifleştirilmesi ile Polygon ağı bir yükseliş yakalayabilir. 0,64 doların önemli bir destek olduğu Matic’de, kısa vade düşen trend hacimsiz de olsa aşılmış görünüyor. Hacimle birlikte görebileceğimiz yükselişlerde, 0,74 doların aşılması halinde 0,81 ve 0,95 dolar seviyeleri hızla görülebilir.

Fantom FTM Coin Analiz:

Son günlerde işlem hacminin oldukça arttığı FTM coin; 31 mart’ta ekosistemini geliştirmek için, 480 milyon dolarlık fon oluşturduğu duyurmuştu. Son dönemde Fantom da diğer coinler gibi önemli ölçüde değer kaybetse de, daha çok yeni yapılan bir açıklamada, DEFI ile ilgili önemli adımlar açıklandı. Bu açıklama sayesinde, bizde kısa vadede flama oluşturabilecek bir beklenti oluşturdu. Flama oluşması halinde, ilk hedef olarak 0,45 dolar seviyeleri görülebilir. Ardından orta vadede düşen trend test edilmesi takip edilebilir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: