Altcoin Analizleri 2022 – Kripto Para ve Bitcoin Son Durum

Altcoinler Ne Durumda? Coin Analizleri | Kripto Para ve Bitcoin Son Durum

 

Herkese Merhabalar!

Bitcoin düştükçe düşüyor, Altcoinleri de dibe doğru peşinde sürüklüyor. Hem ekside kalanlar hem de piyasayı nasıl yakalayacağını bilemeyenler için; ilk olarak BTC sonrasında da ETH, Solana, AVAKS, Doge ve daha bir çok Altcoinin grafiklerle analizleri yapalım. Ayrıca; kripto paralarla ilgili önemli gelişmeler ve haberler ile birlikte, genel piyasayı inceleyip, önümüzdeki süreçte bizi neler bekliyor onları yorumlayacağız.

Bitcoin BTC Coin Analiz:

Geçtiğimiz hafta; FED’in açıkladığı faiz oranının, beklenen seviyede gelmesinin ardından, BTC 1 hafta içerisinde %14 değer kaybetti. Aslında FED kararının hemen sonrasında; Bitcoin 37bin dolardan 40bin dolara seviyelerine kadar hızlı bir çıkış gösterdi fakat bunun boğa tuzağı olduğunun anlaşılması uzun sürmedi. Borsalara yüklü miktarda BTC ve ETH girişleri ile birlikte gelen satışlarla; geçtiğimiz analiz videolarımızda bahsettiğimiz, orta vade daralan üçgeni aşağı yönlü kırdı ve piyasa bir anda kırmızıya boyandı. 5 Mayıs günü gerçekleşen kırılım sonrası Bitcoin’in ilk desteği, uzun vadeli fibonacci 0,5 değeri olan; 35.400$ seviyeleriydi. Herhangi bir işleme girmek için; BTC’nin güçlenerek tekrar 35.400 dolar seviyesini geçmesi ve orada yerini sağlamlaştırmasını beklemek gerektiğini düşünüyoruz. Şuan için, 33bin dolar hattında destek bulmaya çalışıyor, daha fazla olası geri çekilmede; ilk destekleri sırasıyla 32 bin dolar ve 30 bin dolar seviyeleri olduğunu hatırlatalım. 30.000 $ seviyesi; Bitcoin’in Mart 2020 senesinden süre gelen, yükselen trendinin de tam kesişim noktası durumunda. Bu sebeple bu destek çok önemli. On chain verilere göre, dün itibariyle borsalara 2022 yılının en yüksek BTC girişi gerçekleşti. Bu satış habercisi bir durumdur, satış sürer mi bilemeyiz ancak dikkatli olmakta fayda var diyelim ve Altcoinlerin en büyüğü olan Ethereum’a geçelim.

Ethereum ETH Coin Analiz:

4 Mayıs günü Bitcoin ile birlikte yükselişe geçen ve alçalan takozu yukarı yönlü kıran Ethereum; ardından  tam bir boğa tuzağı formasyonu oluşturdu ve tekrar takoza geri girdi. Ardından takozu bu kez aşağı yönlü kıran Ethereum; panik satışlarına yol açtı ve ilk desteği olan 2600 seviyelerine geriledi. 2600$ seviyelerinde direnemeyen Ethereumun diğer destekleri sırasıyla 2380 dolar ve 2160 dolar seviyeleridir. Bitcoin ve Ethereum için yükseliş senaryosundan tekrar bahsetmek için, piyasanın önce bir süre nefes alması gerekmekte.Ardından güzel haberler, geliştirmeler ve tabi ki yüklü alımlar gelmeli.

Solana SOL Coin Analiz:

Stepn ile muhteşem bir rüzgar yakalayan Solana; 80$ seviyelerinden 140$ seviyelerine adeta roketlemişti. Fakat marketin son günlerdeki kötü performansından etkilendi ve kendini ilk olarak 84$ seviyelerinde buldu. Markete aksi yönde dirense de; devam eden düşüşünü engelleyemedi ve şuan 71$ seviyelerinde işlem görmekte.Solana coin geçtiğimiz yıldan bugüne gelen yükseliş trendi henüz test etmedi. Birlikte takip edeceğimiz bu test sonrası düşen trendi kırmasını ve marketten ayrışarak tekrar 100$ seviyelerine gelmesini bekliyoruz. Ayrıca bir yatırım fırsatı vermesi açısından şunu da hatırlatmak gerekir ki; STEPN uygulamasına giriş bir dönem 1500 dolarları bulabiliyorken, SOLdaki son düşüşlerle birlikte, 900$ dolarlara kadar geriledi. Bu durumu; düşüşlerin, bazen bu şekilde fırsatlar da yarattığına, güzel bir örnek olarak görebiliriz. Siz de düşüşten yararlanarak; Solana veya Stepn GMT ve GST yatırımı yapmak istiyorsanız; Gate io borsasının, Pusula Finans ailesine özel, yüksek komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz. Gate io borsasına buradan kayıt olabilirsiniz.

Avalanche AVAX Coin Analiz:

Kısa vade yükseliş trendinde tutunamayan Avax; 9 aylık trendini de kırarak, oldukça hızlı bir düşüş sergiledi ve anlık olarak 49$ seviyelerinde işlem görüyor. 51 dolar önemli desteğinde tutunamayan Avax’ın bir sonraki destekleri ise sırasıyla 40 dolar ve 32 dolar. ATH seviyesi 147$ olan bir coinin 49$ seviyelerinde olması piyasa için can sıkıcı olsa da, nakti bulunanlar için cazip gelebilir. Youtube kanalımızda özel olarak incelediğimiz ve sosyal medya hesaplarımızda sık sık paylaştığımız, STEP APP uygulamasının; stake programı daha çok yeni başladı. Arkasından uygulamanın da piyasaya girişi ile; ayakkabı ücretlerinin, tıpkı rakibi STEPN gibi, ağın coini ile alınacağını varsayarsak, Solanada gördüğümüz yükselişi, AVAX’da da görebiliriz. İlerleyen dönemde STEPAPP kullanmayı düşünenler veya olası yükselişten kar yapmak isteyenler; yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, bu düşüşten yararlanarak şimdiden 4-5 AVAX kenara koyup, projenin başlatılmasını bekleyebilirler. Hatta şuan piyasa ile birlikte düşüş yaşayan, Fitfi token da değerlendirilebilir.

Tron TRX Coin Analiz:

Bu arada piyasada her şey kötü gidiyor diyemeyiz; her yer kırmızıya boyanırken, geçtiğimiz haftayı yeşil kapatan bir coinden ve ayrıca sebebinden de bahsedelim. Tron vakfının Nisan ayında duyurduğu, USDD stabil coin 5 Mayıs günü itibariyle piyasaya sürüldü. BTTC çapraz platform desteği ile Ethereum ve BNB ağlarında da yer alan USDD’yi desteklemek için, ilk etapta tıpkı LUNA vakfı gibi, 10 milyar dolarlık bir likidite rezervi oluşturulacağı belirtildi. Bir süredir sessizliğini koruyan ve diğer Layer-1 projelerin altında kaybolan TRX coin de, bu haber sonrasında geçtiğimiz haftayı %24 artış ile değerlenerek kapattı. Şuan Tron için, 9 cent çok önemli bir direnç ve ayrıca destek noktası olarak çalışıyor; eğer orayı geçebilirse, tekrar 12 cent hattından ve ilerisinden bahsedebiliriz. Olası 9 cent yani 0.09 kırılımını takip etmenizi öneriyoruz. Tron vakfının kurucusu Justin Sun; USDD kurulurken UST’yı örnek aldıklarını ve yüksek faiz vaat edeceklerini belirttiğini de ekledikten hemen sonra Terra ekosistemindeki son gelişmelere göz atalım.

Terra LUNA Coin Analiz:

%20 Faiz vererek piyasaya adını ezberleten ve 18 milyar dolar market hacmine olan UST’nin ABD dolarına 1:1 oranda sabitliğini korumak için mart ayından itibaren 10 milyar$ değerinde BTC alacağını açıklayan Luna Vakfı; Bitcoin’in 36 bin dolar seviyelerine gerilemesi ile geçtiğimiz hafta 1,5 milyar dolar alım gerçekleştirdi. Ancak kötü piyasa koşulları ve Anchor protokolde faizin %18’e düşürülmesi ile satışlar gelince UST coin, 0.985 dolara kadar düştü. Daha sonra UST yeniden 0.99 doların üzerine toparlansa da bu faiz oranının sürdürülebilirlik tartışmaları tekrar başladı. LUNA Vakfı başkanı DO KWON bu sabah yaptığı açıklamada UST’nin sabitliğini ve Terra ekosistemini, makro ekonomik şartların belirsizliği karşısında korumak için ilk etapta 750 milyon dolarlık Bitcoin ile yine aynı miktarda UST’nin tezgah üstü borsalara kredi olarak verileceğini belirtti.

XRP Coin Analiz:

Ripple SEC davasındaki son duruma baktığımızda SEC; eski  Kurumsal Finansman Bölümü direktörü William Hinman’ın 2018 Ethereum konuşmasıyla ilgili e-postaların yayınlanmasını engellemek istiyor. 18 Mayıs günü EC’i iyice köşeye sıkıştıran Ripple için kritik bir gün olabilir. Davada görünen gecikmelere rağmen, Ripple raporda, havale platformu RippleNet’in yılın başından bu yana işlem hacimlerinde yıllık bazda 8 kat büyüme rapor ederek havale teknolojisinde büyüme kaydetmeye devam ettiğini açıkladı. Ripple analizine baktığımızda; 0,51 dolar ve 0,45 dolar seviyelerinin oldukça kritik olduğunu söyleyebiliriz. Ripple daha önce 2 kez destek bulduğu 0,51 dolar seviyesinden tekrar destek bulması beklenmelidir. Geri dönüşlerde 65-70 cent bandı Ripple için önemli direnç seviyesi olarak karşımıza çıkacak.

Dogecoin DOGE Coin Analiz:

Dogecoin Fundation’da UX/UI tasarımcısı olan Doge Desinger WordPress uyumlu sitelerde Dogecoin ile alış veriş yapılacağını belirtti. WordPress uyumlu e ticaret siteleri için en çok kullanılan eklenti olan WooCommerce eklentisi içerisine Dogecoin ile ödeme seçeneği eklenerek, kolayca DOGE ile ödeme yapılabileceğini belirtti.

Shiba INU SHIBA Coin Analiz:

Shiba da diğer coinler gibi değer kaybederken, balinalar ise varlıklarını artırmaya devam ediyor. Balina hareketlerini izleyen WhaleStats’a göre bir Ethereum balinası portföyüne 130,5 milyar SHIB eklerken, bir başka balina da 52 milyar Shiba Inu ekledi. Shiba grafiğine baktığımız zaman ilk destek seviyemizin 0,000015$ olduğunu görüyoruz. Ancak Shiba burn mekanizması ve Shibverse hamlesi ile piyasanın yönünü yukarı atmasıyla tekrar büyük yükselişlere hazır konumdadır.

 

Son olarak düşüşlerin bolca görüldüğü günlerde geri plana ilk itilen NFT’ler ile ilgili. NFT alım satım hacmi son 7 günde %20 düşerken, ünlü sosyal medya deviInstagram; Ethereum, Solana Polygon ve Flow tabanlı NFT’leri platformunda desteklemeyi planladığını açıkladı. Pilot uygulamayı, ilk etapta Amerikada küçük bir toplulukta deneyecek olan instagram, bu özelliğini ücretsiz kullandırmayı planlıyor. Instagram ayrıca 3. parti cüzdan uygulamaları olarak Rainbow, Metamask ve Trust Wallet’ı destekleyeceğini açıkladı.

Bir sonraki yazımızda görüşemek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: