ABD Kongresi’nde CEO’lar Konuştu

ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komisyonu’nun 3 önemli kripto para şirketi üst düzey yöneticisini ağırladığı toplantı geçtiğimiz saatlerde yapıldı. Toplantıya FTX CEO2su Sam Bankman-Fried, eski OCC başkanı ve Bitfury CEO’su Brian Brooks ve Circle şirketi CEO’su Jeremy Allaire katıldı.

Her üyenin 5 dakikalık sürede soru sorma ve cevap alma hakkının bulunduğu toplantıda CEO’lara en çok yatırımcıların güvenliği ile ilgili birçok soru yönelttiler. Özellikle Brian Brooks sorulara verdiği net cevaplarla güven verdi. SEC’in spot ETF’e onay vermemesini sert şekilde eleştiren Brooks şunları söyledi. “Amerikalılar Web 3.0 ve merkeziyetsiz borsalar konusunda ulusal politikasının ne olduğunu bilmelidir. Bugün hangi token’ın menkul kıymet olup olmadığını tartışmak gibi küçük sorularla vakit kaybetmememiz lazım. Bizim cevaplamamız gereken makro seviyedeki sorular şunlardır: Kullanıcı kontrolü olan bir internet mi, yoksa 5 şirketin yönettiği bir internet mi istiyoruz? Bugün bankalara mı daha çok güveniyoruz yoksa açık kaynaklı yazılımlara mı? Biri bana Fidelity gibi Amerika’nın en iyi şirketlerinden birinin neden Bitcoin ETF’i sunmak için Kanada’ya gitmek zorunda kaldığını açıklayabilir mi?”

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried genç yaşının vermiş olduğu heyecan ile şu sözleri sarfetti. “Kripto para birimleri, banka hesabı olmayan bireylere finansal hizmet sağlamada önemli bir rol oynuyor ve aracılar da ortadan kalkıyor.”

Kripto para karşıtlığıyla bilinen Kongre üyelerinden Brad Sherman’ın konuşmasında kripto paraların ABD dolarına rakip olduğunu ve onu yerinden etme ihtimali bulunduğunu belirtti. Sherman ayrıca toplantıya gelmeyi red eden Coinbase CEO’su Brian Armstrong ile Tether şirketi yöneticilerini de yerden yere vurdu: Coinbase geçtiğimiz aylarda Lending uygulamasını devreye sokmak istemiş ancak SEC’den üstü kapalı red yiyince tartışma çıkmıştı.

USDC sabit coin’inin ihraçcısı Circle şirketi CEO’su Jeremy Allaire’e USDC’nin arkasındaki varlıklarla ilgili sorular soruldu. Allaire’in de sakin ve her soruya cevap verebilen tavrı dikkatlerden kaçmadı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: