ABD Enflasyon 30 yılın Zirvesinde! Kripto Paralar Nasıl Etkilendi?

ABD enflasyon beklentisi 4,27% iken açıklanan enflasyon %6,2 oldu. Neredeyse %50 sapma meydana gelen ve son 30 yılın en büyük enflasyon oranı tüm dünyayı bir anda etkisi altına aldı.

ABD Enflasyonu beklenenin üstünde açıklanınca insanlar güvenli liman olarak kripto paraları seçti. Coingecko’ya göre kripto para piyasasının toplam değeri 3,11 trilyon$’a ulaştı. Toplam varlıklar, son iki hafta içinde kümülatif olarak yüzde 20 büyüdü. Enflasyonun, Fed’in yaklaşık yüzde 2’lik hedefini büyük ölçüde aşmasıyla birlikte, merkez bankasının teşvik programlarını sona erdirme planları da son aylarda daha yoğunlaştı.

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden’ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan yaklaşık 1 trilyon$’lık “Altyapı Paketi” onayladı. Paket çok kısa sürede ABD Başkan’ı Joe Biden’in onayına sunulacak. Gelişmelerden takip edildiği üzere Biden’ın red etme gibi bir düşüncesi yok. Biden’ın ekonomi planının ikinci aşamasını oluşturan 1,75 trilyon$’lık sosyal harcama paketi ise planlananın aksine cuma günü oylanamadı. Demokratların ılımlı kanadının söz konusu paketin maliyetine ilişkin Kongre Bütçe Ofisi’nden (CBO) tarafsız bir değerlendirme talep etmesi oylamayı geciktirdi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: